Amerykańskie kampery - dlaczego są mało popularne w Europie?

Duże, wygodne, niezawodne - czy takie w rzeczywistości są amerykańskie kampery? W USA samochody kempingowe są popularne zarówno wśród mniej zamożnych osób, jak i wśród bogaczy. Z kamperów korzystają nawet gwiazdy, takie jak Pamela Anderson czy Matthew McConaughey. Amerykańskie pojazdy są jednak mało popularne w Europie. Co jest tego przyczyną?

Publikacja: 01.03.2019 11:56

Amerykańskie kampery - dlaczego są mało popularne w Europie?

Sto lat amerykańskiego caravaningu

W Stanach Zjednoczonych kampery są popularne od prawie stu lat - pierwszy egzemplarz domowej roboty powstał około roku 1920. Fabrycznie rozpoczęto montowanie kamperów w 1938 roku w firmie Jennings, a w 1945 roku na targach w Torrenece i Chicago zaprezentowano oficjalnie pierwszy dom na kółkach. Obecnie największym producentem kamperów w USA jest Lance Camper Manufacturing Corporation of Lancaster California. Równie dużo pojazdów wytwarza firma Arctic Fox La Grande z Oregon.

Amerykański  samochód kempingowy o największych rozmiarach został wyprodukowany przez Pentiction i sprzedano go 10 lat temu. W jego konstrukcji po raz pierwszy zastosowano wysuwane burty, które zwiększyły maksymalnie powierzchnię mieszkalną. Obecnie taka konstrukcja jest standardem na amerykańskim rynku kamperów RV.

Większość kamperów produkowanych w USA bardziej przypomina autobusy niż pojazdy kempingowe użytkowane w Europie. Luksusowe modele mają nawet 13 metrów długości, a pod ich maską zamontowany jest silnik Diesla o mocy 600 koni mechanicznych. Wnętrze pojazdu jest niemalże identyczne z wnętrzem niewielkiego mieszkania. Koszt takiego pojazdu sięga 300 tysięcy dolarów, choć w przypadku zamówienia na luksusowe wyposażenie (np. marmurowe blaty) cena przekracza 1 mln dolarów. Wykupienie Motorhome Protect  dla takich pojazdów jest kosztowniejsze niż dla mniejszych, zwinnych vanów.

Amerykańskie kampery za duże dla Europejczyków?

Amerykanie dużą wagę przykładają do wielkości. W miastach korzystają z vanów i pikapów, podczas gdy w Europie miejskie auto jest kompaktowe. Kampery również są o wiele większe. Słynna droga 66 ma około 4 tysięcy kilometrów, dlatego pokonanie jej w małym vanie byłoby mało komfortowe. Amerykanie przemierzają w samochodach kempingowych nawet kilka stanów, stąd ich potrzeby są zupełnie inne niż Europejczyków. Na Starym Kontynencie pojazdy zza oceanu są zbyt duże, spalają zbyt wiele paliwa, a ich cena jest za wysoka nawet dla zamożnych Niemców, Holendrów i Skandynawów. Z tych powodów kampery produkcji amerykańskiej w Europie sprzedają się rzadko. Ponadto ubezpieczenie mniejszego pojazdu w ramach motor home insurance jest tańsze. Duże kampery cieszą się za to zainteresowaniem w Australii, gdzie potrzeby użytkowników są podobniejsze do amerykańskich.

 

Materiał Promocyjny

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego