Banki są w dobrej pozycji do odbicia?

Akcje europejskich banków stały się najtańsze od czasów paniki covidowej – zwracają uwagę analitycy z Goldman Sachs. Czy to oznacza, że ich notowania mogą pójść w górę?

Publikacja: 22.03.2023 21:00

Banki są w dobrej pozycji do odbicia?

Foto: Nathan Laine/Bloomberg

Współczynnik C/Z dla paneuropejskiego indeksu bankowego Stoxx Europe 600 Banks wynosił w środę 6,6 (licząc dla prognozowanych zysków w okresie najbliższych 12 miesięcy). Był więc dużo niższy od średniej z okresu od 2006 r., która wynosiła 9,9. Analitycy Goldman Sachs przypominają, że C/Z dla indeksu europejskich banków był niższy tylko w marcu 2020 r. (w czasie paniki po wybuchu pandemii Covid-19), w 2011 r. (w czasie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro) i w czasie globalnego kryzysu finansowego z lat 2008–2009.

„Choć czynniki ryzyka wzrosły, a fundamenty nie są już tak korzystne, to ryzyko w sektorze jest asymetryczne i tworzy warunki do zwyżek po ostatniej szybkiej wyprzedaży” – piszą Sharon Bell i Peter Oppenheimer, analitycy Goldman Sachs.

Scenariusz pozytywny

To, że akcje banków europejskich stały się tanie, jest skutkiem gwałtownej przeceny, jaka dotknęła sektor w związku z upadkiem amerykańskiego Silicon Valley Banku i z problemami Credit Suisse. W poniedziałek ta przecena została powstrzymana po tym, jak Credit Suisse został przejęty przez UBS. Indeks Stoxx Europe 600 Banks stracił w jej trakcie 17 proc. (od szczytu z końcówki lutego do dołka z 17 marca), więc pod względem technicznym nie wszedł w rynek niedźwiedzia, lecz jedynie w korektę. Od 17 marca odbił się już o 7 proc., a od dołka z jesieni 2022 r. jest wyżej o 30 proc.

Banki są jednym z europejskich sektorów, wobec których analitycy Goldman Sachs utrzymują rekomendację „przeważaj”. Ich zdaniem wyniki pożyczkodawców powinny wspierać wyższy, niż oczekiwano, wzrost gospodarczy oraz wyższe stopy procentowe.

Obecne wyceny banków europejskich są więc zbyt niskie jak na scenariusz ekonomiczny snuty przez analityków Goldmana.

Nie tylko eksperci Goldman Sachs wypowiadają się ostatnio pozytywnie o europejskim sektorze bankowym. Stratedzy Barclaysa wskazują, że solidne fundamenty sektora prywatnego i bankowości powinny pozwolić na uniknięcie scenariusza, w którym dojdzie do zapaści kredytowej. „Zajmowanie długich pozycji na europejskich bankach i krótkich na amerykańskich powinno być w obecnej sytuacji sposobem na handel ze względu na postrzegane różnice między oboma regionami” – piszą natomiast analitycy Citi.

Sygnałem, że kondycja banków może nie być aż tak zła, jak obawiali się inwestorzy, może być również to, że wciąż chętnie prowadzą one skupy akcji własnych. Banki odpowiadają za 42 proc. spośród wartych łącznie 70 mld USD buy-backów ogłoszonych od początku roku w Europie.

Azyl dla kryptowalut

Ostatnie zawirowania w sektorze bankowym przyniosły też nieoczekiwane skutki dla firm z branży kryptowalutowej. Jak wynika z ustaleń CNBC, po upadku Signature Banku i Silvergate Capital (dwóch amerykańskich pożyczkodawców mocno zaangażowanych w obsługę branży kryptowalutowej) wiele spółek zajmujących się kryptowalutami postanowiło skorzystać z usług banków szwajcarskich. Nie odstraszyły ich od tego problemy Credit Suisse. Uznały, że Szwajcaria posiada wystarczająco przyjazne i przy tym dosyć solidne regulacje dotyczące rynku kryptowalut, by prowadzić interesy z tamtejszymi bankami. Regulacje te są też uznawane za bardziej stabilne niż w USA czy w Unii Europejskiej.

– Zostaliśmy zasypani zapytaniami. W poniedziałek, po upadku Signature Banku i Silvergate Capital, mieliśmy ich w jeden dzień więcej niż kiedykolwiek wcześniej. To szaleństwo – stwierdził w rozmowie z CNBC anonimowy doradca z jednego ze szwajcarskich banków prywatnych.

– W ciągu ostatnich tygodni, wraz z rozwijaniem się międzynarodowego kryzysu bankowego, mieliśmy więcej zapytań z różnych krajów. Spółki przyciąga do nas to, że posiadamy licencje zarówno w Szwajcarii, jak i w Singapurze – powiedział Dominic Castley, dyrektor ds. marketingu w Sygnum, jednym z największych szwajcarskich banków koncentrujących się na obsłudze firm z branży cyfrowej i kryptowalutowej.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz