Niemcy znacjonalizowały Gazprom. Bruksela wyłożyła pieniądze

Niemieckie władze upaństwowiły byłą spółkę zależną Gazpromu - Securing Energy for Europe (SEFE, dawniej Gazprom Germania). Komisja Europejska przyznała na ten cel Niemcom pomoc finansową - 225,6 mln euro.

Publikacja: 14.11.2022 18:19

Niemcy znacjonalizowały Gazprom. Bruksela wyłożyła pieniądze

Foto: Bloomberg

Odpowiednie zarządzenie w sprawie nacjonalizacji dawnej spółki Gazpromu, zostało opublikowane w poniedziałek na oficjalnej stronie internetowej Bundesanzeiger rządu federalnego Niemiec.

Berlin tłumaczy nacjonalizację spółki jej „nadmiernym zadłużeniem handlowym” i możliwą niewypłacalnością, które zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

„Jeśli zmiana właściciela SEFE nie zostanie zakończona, a SEFE nie otrzyma wystarczającego kapitału… SEFE nie będzie w stanie refinansować się poprzez swoją działalność… grozi mu scenariusz niewypłacalności” – głosi komunikat niemieckiego ministerstwa gospodarki.

Niemieckie podkreśla, że ​​taka sytuacja mogłaby doprowadzić do zagrożenia przerwami w dostawach energii do kraju. Rząd niemiecki obejmie 100 proc. udziałów w spółce i zwiększy pożyczkę dla spółki do 13,8 mld euro, pisze agencja Bloomberg.

Czytaj więcej

Rząd na wniosek ABW przejmuje aktywa Gazpromu w Polsce. Chodzi o EuRoPol Gaz

Gazprom nie kontroluje swojej niemieckiej spółki od 1 kwietnia. Niemieckie władze wprowadziły w niej wtedy zarząd komisaryczny. W sierpniu dyrektor zarządzający byłej niemieckiej filii Gazpromu poinformował, że firma potrzebuje około 5 mld euro na zakupy gazu na wolnym rynku. Gaz ten pomimo obowiązujących kontraktów nie został dostarczony niemieckim odbiorcom przez filię Gazpromu.

W piątek 11 listopada, Komisja Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Niemiec w wysokości 225,6 mln euro. KE uważa, że ​​ta kwota pozwoli niemieckiemu rządowi wykupić 100 proc. akcji SEFE i zakończyć proces nacjonalizacji spółki.

„Ten środek pozwoli państwu niemieckiemu stać się 100 proc. właścicielem SEFE GmbH, zastępując Gazprom Export, rosyjską spółkę państwową z pakietem kontrolnym” – czytamy w komunikacie prasowym na stronie internetowej KE.

W tekście wyjaśniono, że przyznanie pomocy finansowej jest zgodne z postanowieniami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i stanowi środek nadzwyczajny w kontekście kryzysu gospodarczego w UE.

Gazprom Germania, kontrolował osiem magazynów gazu zlokalizowanych na terenie pięciu europejskich państw. Cztery magazyny znajdowały się w Niemczech, po jednym zlokalizowano w Austrii, Holandii, Serbii i Czechach. Łącznie można w nich przechować blisko 15 mld m sześc.

Największe magazyny Gazpromu były w Niemczech. W magazynach Rehden, Etzel, Jemgum, oraz Katarina Gazprom może składować 6,6 mld m sześc. gazu. To niemal jedna trzecia całej pojemności gazowych magazynów RFN.

Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Październik na minusie. W czwartek Wall Street pogrążona przez Big Tech
Gospodarka światowa
Rośnie zaufanie amerykańskich konsumentów