Kłopoty producentów aut zbliżą Fiata do Peugeota?

Według włoskich mediów, Fiat i PSA Peugeot Citroen rozważają fuzję. Ruch ten miałby pomóc spółkom przeciwstawić się spadkowi sprzedaży aut, który w lutym sięgnął w Europie 18,3 proc.

Aktualizacja: 14.03.2009 09:00 Publikacja: 14.03.2009 00:33

Kłopoty producentów aut zbliżą Fiata do Peugeota?

Foto: PARKIET

Włoski koncern motoryzacyjny Fiat zastanawia się nad połączeniem z drugim największym w Europie producentem samochodów PSA Peugeot Citroen. Siedziba skonsolidowanej spółki mieściłaby się w Paryżu, a na jej czele stanąłby prezes Fiata Sergio Marchionne. Produkcja Fiata pozostałaby jednak we Włoszech, aby zachować tamtejsze miejsca pracy. Takie rewelacje opublikował w piątek włoski dziennik „Il Sole 24 Ore”.

[srodtytul]Fuzja mało prawdopodobna[/srodtytul]

Według gazety, Marchionne zapoznał się już z opracowanym przez włoski bank inwestycyjny Mediobanca planem fuzji i obecnie zastanawia się, czy przedłożyć go zarządowi spółki.

Zarząd koncernu z Turynu zdementował jednak te doniesienia. Choć nie zaprzeczył, że projekt fuzji powstał, dał do zrozumienia, że nie ma w planach rozmów z radą. Podkreślił też, że analiza wszelkich potencjalnych aliansów, które mogłyby przynieść spółce korzyści, należy do rutynowych procedur. Natomiast rzecznik PSA nie chciał w ogóle doniesień „Il Sole 24 Ore” komentować.

Spekulacje na temat możliwości połączenia włoskiego i francuskiego koncernów pojawiają się systematycznie od wielu lat. Ostatnio odżyły w styczniu w związku z pogłębiającymi się kłopotami branży motoryzacyjnej, które zwiększają atrakcyjność konsolidacji.

[srodtytul]Sprzedaż wciąż spada[/srodtytul]

Jak wynika z piątkowego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA), sprzedaż aut w Europie pod wpływem recesji wciąż spada. W lutym w UE i czterech państwach tworzących Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) zarejestrowano niespełna 968,2 tys. nowych aut, o 18,3 proc. mniej niż rok wcześniej. W styczniu wskaźnik ten załamał się o 27 proc. Najbardziej dramatyczny spadek sprzedaży samochodów odnotowały państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Zarejestrowano tam o 30,3 proc. mniej aut niż przed rokiem, podczas gdy na zachód od Odry spadek sięgnął 17,3 proc. Na Litwie i Łotwie sprzedaż spadła o ponad 70 proc., a w Rumunii i na Węgrzech odpowiednio o 66,5 proc. i 46,4 proc. Na tym tle wyróżnia się Polska, gdzie sprzedaż wzrosła o 7,3 proc. r./r.

Lepiej niż u nas było tylko w Niemczech – dzięki rządowym dopłatom do nowych aut ich sprzedaż wzrosła w lutym o ponad 21 proc. Najgorzej spośród zachodnioeuropejskich państw wypadła Irlandia i Hiszpania – zarejestrowano tam odpowiednio o 63 i 49 proc. mniej samochodów.Najbardziej odporną europejską marką okazał się w lutym Volkswagen, który sprzedał tylko o 6 proc. mniej aut niż przed rokiem. Sprzedaż całej grupy VW spadła o 10 proc. Grupa PSA sprzedała o 25,3 proc. mniej aut, a koncern z Turynu o 16,5 proc. mniej. Wyraźny wzrost popytu odnotował natomiast koreański Hyundai.

[srodtytul]Interwencja Unii Europejskiej [/srodtytul]

W czwartek na pomoc europejskim producentom aut ruszył Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). W ramach uchwalonego pod koniec ubiegłego roku skoordynowanego planu pobudzenia unijnej gospodarki, przyznał koncernom motoryzacyjnym 3 mld euro pożyczek. Z pomocy skorzystali producenci francuscy, włoscy, szwedzcy i niemieccy – z wyjątkiem VW. W maju i kwietniu powinni otrzymać od EBI kolejne 2,8 mld euro.

Pożyczki te mają posłużyć na inwestycje w technologie zmniejszające zużycie paliwa i emisję gazów cieplarnianych. ACEA ostrzegła jednak, że choć pomoc EBI pozwoli spełnić normy ekologiczne, nie uchroni europejskiejmotoryzacji przed kryzysem.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami