Czołowe banki osiągnęły zyski

Drugi pod względem wielkości niemiecki kredytodawca Commerzbank, kontrolujący BRE Bank, zapowiedział, że już bieżący rok zakończy zyskiem, podczas gdy poprzednio przewidywał powrót do rentowności w skali całego roku „nie później” niż w 2011 r.

Publikacja: 06.08.2010 08:06

Do tego przyspieszenia prognozy zarząd banku upoważniły dobre wyniki dwóch pierwszych kwartałów.

Raport za drugi kwartał pokazał zysk większy od spodziewanego przez analityków. Spółka na czysto zarobiła 352 mln euro w porównaniu z 761 mln euro straty w takim samym okresie ubiegłego roku. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 122 mln euro. Tak znacząca poprawa wyniku była możliwa przede wszystkim dzięki zmniejszeniu o 36 proc. rezerwy na pokrycie ewentualnych strat z nieściągalnych kredytów.

Podobnie jak Deutsche Bank czy BNP Paribas, Commerz mógł sobie na to pozwolić dlatego, że poprawiają się prognozy gospodarcze dla strefy euro. W drugim kwartale rezerwa ta wyniosła 639 mln euro w porównaniu z 993 mln euro w takim samym okresie ubiegłego roku.

Lepszym od prognozowanego wynikiem pierwsze półrocze zakończył też Barclays, trzeci co do wielkości bank w Wielkiej Brytanii. Zarobił w tym okresie o 29 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk netto spółki wyniósł 2,43 mld funtów w porównaniu z 1,89 mld funtów w pierwszym półroczu 2009 r. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 2,26 mld funtów.

I ten bank lepszy od przewidywanego wynik zawdzięcza zmniejszeniu rezerw na złe kredyty prawie o jedną trzecią, do 3,1 mld funtów, co pozwoliło mu złagodzić skutki spadku przychodów z bankowości inwestycyjnej.

Zajmujący się tym Barclays Capital odnotował spadek przychodów o 32 proc., przy czym przychody z obrotu obligacjami, walutami i surowcami wyniosły 4,9 mld funtów, aż o 40 proc. mniej niż w takim samym okresie przed rokiem.

Natomiast koszty w tej jednostce wzrosły aż o jedną trzecią. Właśnie ta rozbieżność między rosnącymi kosztami i malejącymi przychodami zaniepokoiła inwestorów i po opublikowaniu raportu kurs akcji Barclays spadł na londyńskiej giełdzie o 2,9 proc.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA