We wrześniu nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 16,9 mld USD, natomiast w całym trzecim kwartale sięgnęła 65,6 mld USD i była największa od ostatniego kwartału 2008 r. Później globalny kryzys finansowy zmniejszył dynamikę rozwoju światowego handlu, co skutkowało również mniejszymi wpływami chińskich eksporterów. We wrześniu wpływy te wyniosły 145 mld USD, co jest drugim wynikiem w nowoczesnej historii Chin, a rezerwy walutowe w trzecim kwartale wzrosły o około 194 mld USD.
Wydatki na import okazały się jednak we wrześniu rekordowe – 128,1 mld USD, co sprawiło, że wrześniowa nadwyżka jest najmniejsza od pięciu miesięcy, a od stycznia do września wyniosła 120,6 mld USD, o 10,5 proc. mniej niż w takim samym okresie ub.r.
Z innego komunikatu Ludowego Banku Chin wynika, że tamtejsze banki w minionym miesiącu zwiększyły bardziej niż oczekiwano akcje kredytową do 595,5 mld juanów (89 mld USD).
Amerykański sekretarz skarbu Timothy F. Geithner powiedział, że chińska polityka kupowania dolarów w celu utrzymania niskiego kursu juana destabilizuje globalny system walutowy zmuszając inne kraje rozwijające się do rynkowych interwencji.