W Europie Środkowej o połowę więcej fuzji

Wartość fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodniej będzie w tym roku o połowę większa niż w ubiegłym – przewiduje raport Raiffeisen Investment

Publikacja: 04.11.2010 07:09

Raiffeisen Investment przewiduje, że w tym transakcje fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodni

Raiffeisen Investment przewiduje, że w tym transakcje fuzji i przejęć w Europie Środkowej i Wschodniej będą opiewały na 65 mld euro

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

Tak widoczne ożywienie w segmencie fuzji i przejęć jest wynikiem stosunkowo szybkiego wychodzenia gospodarek tego regionu z recesji, a także wciąż niskiej rynkowej wyceny wielu spółek – uważa Heinz Sernetz, członek zarządu Raiffeisen Investment.

[srodtytul]Ry­nek szyb­ko wy­cho­dzi z za­ła­ma­nia [/srodtytul]

Wzrost aktywności na tym rynku jest także naturalnym rezultatem jego rozmiarów, bo rozciąga się ten rejon od Bałtyku po Bałkany, a zalicza się do niego także Rosję i Ukrainę. Łączna wartość fuzji i przejęć wzrośnie w tym roku w Europie Środkowej i Wschodniej do 65 mld euro z historycznie niskiego poziomu 43 mld euro w 2009 r.

W wyniku globalnego kryzysu finansowego rynek fuzji i przejęć załamał się w tym rejonie i wartość takich transakcji była w ub. r. o 72 proc. mniejsza niż 154,5 mld euro odnotowane w rekordowym pod tym względem 2007 r.

[srodtytul]Ważna ro­la przy­spie­szo­nej pry­wa­ty­za­cji[/srodtytul]

Po kryzysie rządy wielu krajów przystąpiły do sprzedaży udziałów w państwowych przedsiębiorstwach. Raport Raiffeisena wymienia w tym kontekście m.in. Ukrtelecom, Telekom Serbija i PKT JSC, a także polską Eneę. – Sama Polska zamierza w 2010 r. pozyskać z tego tytułu ponad 8 mld USD, by zredukować deficyt budżetowy przed przyjęciem euro – głosi raport austriackiego banku, który prowadzi działalność w 17 dawnych państwach komunistycznych.

564 transakcje fuzji i przejęć przeprowadzone w tym rejonie od początku roku – więcej niż w całym 2009 r. – opiewają łącznie na 59,5 mld euro. Raiffeisen Investment w pierwszym półroczu br. był liderem tego rynku. Doradzał przy przeprowadzeniu 10 transakcji o łącznej wartości 5,48 mld euro. Na drugim miejscu uplasował się Goldman Sachs z trzema transakcjami o wartości 5,25 mld euro.

[srodtytul]Wciąż duży dystans do odrobienia[/srodtytul]

Europa Wschodnia razem z Rosją ma średni PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca stanowiący zaledwie 20 proc. średniego poziomu tego wskaźnika dla Stanów Zjednoczonych i 25 proc. dla strefy euro, przy podobnej liczbie ludności we wszystkich trzech rejonach sięgającej 300 mln. – Jednym ze źródeł szybszego tempa wzrostu jest dążenie tych krajów do osiągnięcia zachodnich standardów rozwoju gospodarczego – piszą autorzy cytowanego raportu Raiffeisena.

Bank przewiduje, że w przyszłym roku tempo wzrostu PKB w Europie Środkowej i Wschodniej wyniesie 3,2 proc. w porównaniu z 1,4 proc. w USA i 1,2 proc. w strefie euro.

Większość transakcji fuzji i przejęć obejmuje spółki z czterech branż: energetyki, telekomunikacji, technologii i produkcji towarów konsumpcyjnych. Raiffeisen przewiduje, że nadal wiodącą rolę w tym segmencie rynku będą odgrywały Polska, Rosja i zachodnie Bałkany. Na przykład rząd Słowenii chce pozyskać 1 mld euro za udziały w banku Nova Ljubljanska.

[ramka][b]65 mld euro[/b] - taka ma być w tym roku wartość transakcji fuzji i przejęć w naszym regionie

[b]154 mld euro [/b]- taka jest rekordowa wartość fuzji i przejęć w naszym rejonie. Pochodzi z 2007 roku

[b]564 umowy[/b] - tyle transakcji fuzji i przejęć zawarto od początku roku w Europie Środkowej i Wschodniej[/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami