Marny rok w Europie

Honoraria w bankowości inwestycyjnej spadły w tym roku w Europie do poziomu najniższego od sześciu lat, bo kryzys zadłużeniowy zmusił wiele spółek do rezygnacji z przejęć i z pozyskiwania kapitału z rynku.

Publikacja: 22.12.2010 07:28

Przychody z tytułu organizowania fuzji oraz emisji akcji czy obligacji w strefie euro spadły na Bliskim Wschodzie i w Afryce o około 10 proc., do 21,9 mld USD, szacuje nowojorska firma analityczna Freeman & Co. W Azji banki inwestycyjne pobrały za takie usługi 17,8 mld USD, o 18 proc. więcej niż w 2009 r., a ich przychody w Chinach wzrosły aż o 66 proc., między innymi dlatego, że wiele państwowych spółek decyduje się na przejęcia za granicą w celu zapewnienia sobie dostaw energii i surowców.

Udział Chin w globalnym rynku fuzji wzrósł do 9 proc. z 5 proc. w 2007 r. Różnica między Europą i Azją jest najmniejsza od 1998 r. i wiele wskazuje na to, że w takim tempie już w przyszłym roku Azja wyprzedzi Europę. – Niepewność co do losów strefy euro i w ogóle przyszłości wspólnej waluty zahamowała aktywność inwestycyjną wielu europejskich spółek. Trudno też przewidzieć, czy te dane poprawią się, bo bardzo dużo zależy tu od decyzji politycznych – powiedział Tom Kirchmaier z London School of Economics.

Wartość sfinalizowanych przejęć z udziałem zachodnioeuropejskich spółek spadła o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2009, do 532 mld USD, a wartość emisji akcji zmniejszyła się o ponad połowę, do 51 mld USD. Przychody banków z organizowania fuzji w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a więc z najbardziej lukratywnej działalności, spadły w tym roku o 1 proc., do 8,7 mld USD.

Opłaty za przeprowadzenie ofert akcji odnotowały największy, 33-proc., spadek – do 4,2 mld USD, a przychody za organizowanie lewarowanych kredytów były mniejsze o 21 proc.Ogólna wartość obligacji korporacyjnych wyemitowanych w tym roku w Europie spadła o 43 proc., do 790 mld USD. Przychody banków za przeprowadzenie emisji papierów dłużnych europejskich spółek mających inwestycyjny poziom wiarygodności kredytowej spadła o 27 proc., do 4 mld USD, podczas gdy ich wpływy z tytułu organizowania sprzedaży obligacji śmieciowych podwoiły się – do 1,6 mld USD.

Na doradzaniu przy fuzjach ogłoszonych w tym roku w Europie najwięcej zarobił Morgan?Stanley, w segmencie ofert akcji przoduje Goldman Sachs, a Deutsche Bank zajmuje pierwsze miejsce w kategorii gwarantowania emisji obligacji spółek.

[ramka][b]10 procent[/b] - o tyle spadły w tym roku przychody banków inwestycyjnych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce[/ramka]

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą