Koniec dekady hossy

Indeksy surowcowe pozostają w tyle za indeksami akcji najdłużej od prawie 15 lat.

Publikacja: 07.06.2013 06:00

Goldman Sachs i Citigroup przewidują koniec trwającej 10 lat hossy na tym rynku, nawet jeśli globalna gospodarka będzie się rozwijała. Indeks Standard & Poor's GSCI, w skład którego wchodzą 24 surowce, od sześciu miesięcy jest za indeksem MSCI All-Country World, najdłużej od 1998 r.

Fundusze hedgingowe o 51 proc. w porównaniu z 16-miesięcznym maksimum z września zmniejszyły długie pozycje zakładające wzrost notowań kontraktów terminowych na 18 surowców notowanych w USA, a dla sześciu przewidują spadki.

W tym roku zwrot z inwestycji w surowce wyniesie 1,6 proc., gdyż straty poniesione na surowcach rolniczych i metalach szlachetnych zniweczą zyski z energii i metali przemysłowych – przewidują w najnowszym raporcie analitycy Goldmana Sachsa.

Od początku bieżącego roku inwestorzy wycofali rekordowe 23,3 mld USD z funduszy surowcowych, podczas gdy do funduszy akcji wpłynęło w skali globalnej 182 mld USD.

Wzrost cen surowców, ponaddwukrotny w ciągu 10 lat, spowodował rozwój kopalni, farm i pól naftowych. Nadmiar surowców pojawił się na rynku akurat wtedy, gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje wzrost globalnego PKB w tym roku o 3,3 proc. po 3,2 proc. w 2012 r. W minionym tygodniu MFW obniżył  prognozy dla Chin, które zużywają najwięcej na świecie metali, zboża i energii.

Indeks S&P GSCI w tym roku stracił 3,2 proc., bo spadły notowania 17 wchodzących w jego skład surowców. Najbardziej srebra – o 26 proc. Kukurydza i złoto też weszły w rynek niedźwiedzia w kwietniu, przyłączając się do miedzi, cukru, pszenicy i kawy. Najbardziej, o 19 proc., zdrożał gaz ziemny. Bawełna o 10 proc.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?