USA. Coty idzie na emerging markets

Firma Coty, produkująca perfumy lansowane przez Beyonce i Heidi Klum, pozyskała z pierwotnej oferty publicznej przeprowadzonej na NYSE 1,06 mld USD.

Publikacja: 13.06.2013 06:00

Mimo sprzedaży części akcji i zmniejszenia udziału w spółce, kontrolująca ją miliarderska rodzina Reimannów zachowała 85-proc. udział w głosach, bo obsługująca ją firma inwestycyjna Joh. A. Benckiser stworzyła nową klasę akcji, które dają 10 głosów na sztukę w porównaniu z jednym głosem dla inwestorów, którzy kupili papiery w ofercie publicznej.

Firmę kosmetyczną Coty w 1904 r. założył w Paryżu Korsykanin Francois Coty. Teraz jej siedziba mieści się w Nowym Jorku. W 2012 r. ponad połowa jej przychodów wynoszących 4,61 mld USD pochodziła ze sprzedaży perfum, 31 proc. z farb kosmetycznych i 16 proc. ze środków do pielęgnacji skóry i ciała.

Do firmy Coty należą farby kosmetyczne marki OPI, a z Adidasem ma umowę licencyjną na sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry.  W grudniu Coty zgodziła się zapłacić 400 mln USD chińskiej firmie kosmetycznej TJoy Holdings za  dostęp do jej kanałów dystrybucyjnych.

Natomiast w ubiegłym roku Coty  dawała 10 mld USD firmie Avon Products, zajmującej się obnośnym handlem kosmetykami, za przejęcie jej globalnej sieci sprzedaży, ale ta oferta została odrzucona.

Pieniądze  pozyskane z publicznej oferty Coty zamierza  przeznaczyć na rozwój swojej działalności  w krajach rozwijających się, czyli na akwizycje, zwłaszcza w Azji.  Taką drogą w ostatnich latach poszli inni producenci perfum Estee Lauder i Marc Jacobs.

Coty chce też odebrać część  klientów swoim rywalom oferującym droższe produkty, takim jak Estee Lauder i Avon. Do przeprowadzenia IPO zachęciła ją zaś między innymi dobra koniunktura na papiery tych firm. Akcje Estee Lauder, produkującego kosmetyki Mac, zdrożały w tym roku o 13 proc., a akcje Avonu o 63 proc.

Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii