Chiński przemysł odbił, PMI najwyżej od lutego

Kondycja chińskiego przemysłu w lipcu może okazać się lepsza niż sądzono, gdyż druga gospodarka świata odczuwa już pozytywne skutki dwukrotnego cięcia stóp procentowych i wzrostu akcji kredytowej

Aktualizacja: 19.02.2017 01:08 Publikacja: 24.07.2012 11:08

Chiński przemysł odbił, PMI najwyżej od lutego

Foto: Bloomberg

Wskazuje na to wstępny odczyt wskaźnika  menedżerów logistyki (PMI) obliczany przez brytyjski bank HSBC oraz Markit Economics, którego wartość wynosi 49,5 pkt. W poprzednim miesiącu  było 48,2 pkt.

Jeśli wstępny odczyt PMI się potwierdzi będzie to oznaczało , że wskaźnik ten znalazł się na najwyższym poziomie od lutego. Analitycy brytyjskiego banku Standard Chartered, którego biznes koncentruje się w Azji, liczą na odbicie i prognozują, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki w tym kwartale może być wyższe niż 8 proc.

- Wcześniejsze łagodzenie polityki pieniężnej zaczyna przynosić efekty – twierdzi Qu Hongbin, ekonomista HSBC, dodając jednak , że PMI poniżej granicznych 50 pkt oddzielających ekspansję od recesji wciąż wskazuje, że popyt jest jeszcze  słaby a rynek pracy znajduje się pod presją.  Z tego powodu oczekuje dalszego łagodzenia polityki pieniężnej.

Wstępny odczyt, zwany Flash PMI, bazuje na 80-90 proc. odpowiedzi uczestniczących w ankiecie  ponad 420 firm.

Nowojorski instytut Conference Board ogłosił wstępny odczyt swojego wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę w chińskiej gospodarce. W czerwcu jego wartość wzrosła o 0,1 proc. do 234,9 pkt wobec 1-proc. skoku w maju, co wskazuje na ryzyko pogłębienia się spowolnienia. Andrew Polk, pekiński ekonomista Conference Board, uważa, że dopóki gospodarka nie zacznie odczuwać skutków łagodzenia polityki pieniężnej, nie zwiększy się jej tempo i nie wzrośnie popyt, jej stabilność pozostanie wątła.

W drugim kwartale produkt krajowy brutto Chin powiększył się o 7,6 proc., i było najgorzej pod tym względem od trzech lat, zaś w obecnym, według doradcy Ludowego Banku Chin Song Guoqinga, ma być 7,4-proc. wzrost.

Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii