Społeczeństwa Zachodu są chore

– Prucie euro jest zbyt niebezpieczne – bo nitek do sprucia jest bardzo dużo. Może to trochę apokaliptyczna wizja, ale mogłoby to się skończyć zmianami granic w Europie. Wcale nie jest pewne, czy od Hiszpanii nie odłączyłaby się Katalonia z Krajem Basków, a Północ Włoch nie odcięłaby się od Południa, nie chcąc już na nie płacić. To jest apokaliptyczne, ale nie całkiem nierealne – mówi „Parkietowi" Paul Dembiński, ekonomista z Uniwersytetu we Fryburgu, szef think-tanku Observatoire de la Finance.

Aktualizacja: 12.02.2017 17:43 Publikacja: 25.09.2012 06:00

Paul Dembinski, urodzony w Polsce, ale od wielu lat mieszkający w Szwajcarii ekonomista. Wykłada na 

Paul Dembinski, urodzony w Polsce, ale od wielu lat mieszkający w Szwajcarii ekonomista. Wykłada na  Uniwersytecie we Fryburgu. fot. R. Gadziński

Foto: Archiwum

Prognozuje on, że strefa euro zostanie uratowana przed upadkiem, ale potrzebne będą do tego poważne zmiany instytucjonalne. Tymczasem, jego zdaniem, podstawowy problem światowej i europejskiej gospodarki nie został jeszcze nawet zdiagnozowany. – Fundamentalny problem sprowadza się do tego, że mamy do czynienia ze społeczeństwami chorymi:  na samotność, na długowieczność i związaną z tym chorobliwość, na stresy i strachy egzystencjalne, na niewychowaną – choć wykształconą – ale i bezrobotną młodzież. Uspołecznione koszty funkcjonowania tak schorowanych społeczeństw są już astronomiczne i ciągle rosną. Prowadzi to do jasnej konkluzji: model finansowania się skończył, a wraz z nim pewien schemat rozwoju gospodarczego się wypalił.

Obecny model się wypalił

- rozmowa z Paulem Dembinskim dostępna na

ekonomia24.pl

Dembinski wskazuje na konieczne kroki, potrzebne do wyjścia z kryzysu: średnioterminową konsolidację fiskalną, większą racjonalność wydatków socjalnych, reformy rynku pracy i regulację rynków finansowych.

Widzi również niebezpieczeństwo dla Zachodu, związane z merkantylistyczną polityką Chin przejawiającą się m.in. w manipulacji kursem juana.  – Gdy raz chiński sposób wyznaczania kursu juana został przyklepany, to odwrót od stanu jest już bardzo trudny, ale może się okazać konieczny – wskazuje Dembinski.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami