Jens Weidmann, prezes Bundesbanku, przyznaje, że konieczna może okazać się kolejna restrukturyzacja greckiego długu, by kraj na dobre odzyskał dostęp do rynków kapitałowych. Restrukturyzacja może jednak zostać zaproponowana Grecji jedynie wtedy, gdy kraj będzie przeprowadzać reformy.
– Trzeba również znaleźć odpowiedzi na dwa kluczowe pytania. Jak duża jest czarna dziura w finansach Grecji? I co może zrobić Europa, by uczynić grecki dług bardziej stabilnym? – wskazuje Weidmann.
Christine Lagarde, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wezwała europejskich przywódców, by już w najbliższym tygodniu porozumieli się w sprawie pomocy finansowej dla Grecji oraz długoterminowego planu uratowania tego kraju. – To kwestia ciężkiej pracy, upewniania się, że jesteśmy skoncentrowani na jednym celu. Tym celem jest to, by Grecja podniosła się, stanęła na nogi i zyskała dostęp?do rynków tak szybko, jak to możliwe – mówiła Lagarde?podczas konferencji w Manili.
Dotychczasowe europejskie działania antykryzysowe zostały ostro skrytykowane przez Jina Liquna, szefa rady nadzorczej China Investment Corporation, państwowego chińskiego funduszu inwestycyjnego. – To prowadzi w ślepą uliczkę. Strefa euro powinna znaleźć równowagę pomiędzy cięciami oszczędnościowymi a wzrostem gospodarczym. Europejskim rządom trzeba dać więcej czasu na reformy – uważa Jin Liqun.