Chińskie byki postradały zmysły?

Symptomy bańki spekulacyjnej w Chinach widoczne są prawie wszędzie.

Publikacja: 29.03.2015 12:30

Chińskie byki postradały zmysły?

Foto: Bloomberg

Tak twierdzi Hao Hong, strateg Bocom International Holdings i wskazuje na rosnące wskaźniki cena/zysk, kurczącą się przewagę stóp zwrotu oferowanych przez akcje w relacji do obligacji, a także to, że spółki notowane na giełdach Chin kontynentalnych są wyceniane z 34-proc. premią wobec ich papierów w ramach dual listingu notowanych w Hongkongu.

Co w tej sytuacji Hao Hong doradza inwestorom? Oczywiście powiada : nadal kupujcie akcje!.

- Nasze tradycyjne modele mogą nie być zdolne do uchwycenia pełnego obrazu – przekonuje strateg Bocom International Holdings, który nastawienie na bycze zmienił we wrześniu 2014, kiedy zaczął się najbardziej dynamiczny czteromiesięczny wzrost od siedmiu lat.

Hao Hong jest przedstawicielem powiększającej się grupy ekspertów, którzy twierdzą, że tradycyjne miary wycen mają niewielkie znaczenie na rynku gdzie inwestorzy indywidualni odpowiadają za 80 proc. wolumenu obrotu, a największe spółki są kontrolowane przez państwo. A więc , argumentują oni, dopóki rząd będzie utrzymywał wsparcie dla rajdu i na niskim poziomie będzie utrzymywał koszty kredytu pieniądze będą napływały na rynek akcji i windowały ich ceny.

Inwestorzy grający na tym rynku o kapitalizacji sięgającej 6,3 biliona dolarów nie okazują zbyt wielu przejawów znużenia po tym jak Shanghai Composite Index w 2014 r. zyskał 77 proc. co było najlepszym wynikiem wśród wiodących giełd świata monitorowanych przez Bloomberga.

W tygodniu zakończonym 20 marca 2015 r. chińscy brokerzy otworzyli rekordową liczbę nowych rachunków inwestycyjnych umożliwiających zakup akcji klasy A denominowanych w chińskiej walucie , a w miniony wtorek wartość akcji kupowanych na kredyt wzrosła do najwyższego poziomu w historii. Do 24 marca Shanghai Composite zwiększał swoją wartość przez dziesięć kolejnych sesji, co było najdłuższą taką serią od 1992, a dzienne obroty giełd Chin kontynentalnych sięgnęły bezprecedensowego poziomu 1.4 biliona juanów (225 miliardów dolarów).

Jeśli ostatnie wypowiedzi szefa banku centralnego i przewodniczącego nadzoru rynku kapitałowego są jakąś wskazówką, władze nie są gotowe byprzykręcić kurek. Zhou Xiaochuan, prezes Ludowego Banku Chin , który od listopada dwukrotnie ciął stopy procentowe , przekonywał niedawno dziennikarzy, iż fundusze napływające na giełdy są korzystne dla wzrostu gospodarki, a szef nadzoru w swoim mikroblogu napisał, że wzrosty giełdowych indeksów świadczą o wsparciu dla gospodarki.

- Inwestorzy wierzą, iż rynek akcji A jest napędzany przez płynność, ma wsparcie rządu i nadal powinien rosnąć – wskazuje Qun Liao, ekonomista i szef działu analiz w China Citic Bank International.

- Chiny potrzebują silnego rynku akcji by ułatwić spółom pozyskanie finansowania i inwestowanie w projekty napędzające gospodarkę – argumentuje Kelvin Wong, analityk Bank Julius Baer&Co, któremu klienci powierzyli w zarządzanie ponad 300 miliardów dolarów. Przez ostatnie pięć lat chińska gospodarka była uzależniona od wzrostu kredytu, co spowodowało skok zadłużenia do poziomu ponaddwukrotnie przewyższającego wartość produktu krajowego brutto.

Inwestorzy dla których ważne są wskaźniki wyceny są zaniepokojeni. Wskaźnik cena/zysk dla indeksu Sahnghai Composite podskoczył do 44. Dla nowojorskiego SDtandard&Poor's500 taki c/z wynosi około 20.

Hsao Hong argumenty przemawiające za kontynuacją rynku byka podsumował w swoim raporcie cytując  brytyjskiego ekonomistę Johna Maynarda Keynes, który orzekł, iż "nie ma nic bardziej katastrofalnego niż racjonalna polityka inwestycyjna w irracjonalnym świecie".

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami