Podwójna tajemnica Banku Japonii

Dlaczego jego akcje drożeją i do tego jeszcze ciągną za sobą w górę kapitalizację japońskich mega banków ?

Publikacja: 20.04.2015 13:16

Podwójna tajemnica Banku Japonii

Foto: Bloomberg

Od dłuższego czasu łamią sobie nad tym głowę analitycy w Kraju Kwitnącej Wiśni, a zwłaszcza Katsuhito Sasajima, ekspert Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Ostatnio w ciągu czterech sesji  akcje Banku Japonii podskoczyły o 26 proc., a Sasajima nie może wykoncypować dlaczego inwestorzy kupują akcje dające niewielką dywidendę i nie zapewniają prawa głosu na walnych zgromadzeniach udziałowców.

Wyjaśnienia tej zagadki poszukuje w przeszłości. Kiedy akcje banku centralnego Japonii  drożały w 2010 roku i w latach  2012-2013 później poszły w górę także notowania trzech megabanków Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumitomo Mitsui Financial group oraz Mizuho Financial Group.

- Akcje megabanków w przeszłości podążały za notowaniami walorów Banku Japonii – napisał Sasajima w swoim raporcie, ale przyznał, iż w gruncie rzeczy "trudno jest stwierdzić jakąś bezpośrednią korelację między tymi papierami".

- Ponieważ akcje Banku Japonii nie zapewniają prawie żadnego dochodu inwestowanie w nie jest podobne do nabywania członkostwa klubu golfowego - twierdzi Sasajima. Jego zdaniem kurs akcji Banku Japonii windują gracze indywidualni, którzy są właścicielami  około, 40 proc. walorów banku centralnego.  I niekiedy- jak dodaje ekspert-  oprawiają certyfikaty subskrypcyjne w ramki i eksponują jako  symbol swojego statusu. .

Japoński bank centralny jest jednym z nielicznych takich instytucji, których akcje notowane są na giełdzie. Podobnie jest w przypadku banków centralnych Belgii, Grecji i Szwajcarii. Bank Japonii jest notowany na tokijskim rynku Jasdaq. 55 proc. jego akcji posiada Ministerstwo Finansów.

Zwykle notowania Banku Japonii szły w górę, kiedy luzował on politykę pieniężną. Jego kurs podskoczył w marcu 2013 r. a w następnym miesiącu  jego śladem ruszyły ceny walorów megabanków. . Mitsubishi UFJ, największy z japońskiej trójki zyskał19 proc., a wicelider Sumitomo Mitsui 22 proc.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami