Czarna seria chińskich miliarderów w Hongkongu

Najlepiej spisujące się w tym roku akcje na tamtejszej giełdzie lecą w dół jak kamienie.

Publikacja: 21.05.2015 13:30

Czarna seria chińskich miliarderów w Hongkongu

Foto: Bloomberg

W środę ostro zanurkowały akcje Hanergy Thin Film Power Group a dzisiaj to samo stało się z notowaniami walorów Goldin Financial Holdings i Goldin Properties.

Firmy te są kontrolowane przez chińskich miliarderów. Głównym akcjonariuszem Hanergy rozwijającej technologie pozyskiwania energii słonecznej jest Li Hejun, zaś w dwóch pozostałych, których kapitalizacja w tym roku wzrosła o ponad 300 proc., karty rozdaje Pan Sutong.

Wartość rynkowa Hanergy Thin Film Power Group, której notowania są dzisiaj zawieszone, w ciągu niespełna pół godziny w tajemniczych okolicznościach spadła o 47 proc., czyli o 19 miliardów dolarów. Co ciekawe tą spółką podobnie jak i Goldin Financial nie zajmował się prawie żaden analityk mimo że ich kapitalizacja przekroczyła 30 miliardów dolarów i awansowały do grona największym firm notowanych na giełdzie w Hongkongu. Żaden ekspert nie wziął ich lupę mimo narastających wątpliwości odnośnie do perspektyw notowań tych akcji. -  To efekt epidemii - wskazuje Nick Cheng odpowiedzialny za transakcje instrumentami pochodnymi w Liquid Capital Markets w Hongkongu. Jego zdaniem inwestorzy postanowili zainkasować zyski i zlikwidować swoje pozycje. Obawia się, ze taka zmienność może zaszkodzić reputacji tamtejszej giełdy.

Akcje Goldin Financial zanurkowały nawet 62 proc., najmocniej od pojawienia się tej firmy na parkiecie w 1992 roku. Później straty zmniejszyły się do 41 proc, a z rynku wyparowało około 13 miliardów dolarów. Notowania Goldin Properties poleciały w dół o 41 proc.a kapitalizacja tej spółki zmniejszyła się o 4,6 miliarda dolarów. Dzięki wcześniejszym wzrostom kursów akcji spółek Goldin Group ich główny właściciel PanSutong wzbogacił się o 20,4 miliarda dolarów, najbardziej spośród bogaczy uwzględnianych w Bloomberg Billionaires Index. 4 marca 2015 Pan i 19 innych inwestorów kontrolowało 98,6 proc. Goldin Financial i z tego powodu nadzór rynku w Hongkongu ostrzegał innych udziałowców by byli „wyjątkowo ostrożni".

Zmienność notowań akcji chińskich spółek w Hongkongu pokazuje jakie niebezpieczeństwa czyhają tam na globalnych graczy. Zarówno Hanergy jak i Goldin Financial w marcu znalazły się w indeksie FTSE dla azjatyckich (bez japońskich) spółek o dużej kapitalizacji , a pod koniec maja w MSCI China Index mają się znaleźć akcje Goldin Properties.

Przed środowym krachem akcje Hanergy od stycznia drożały o 162 proc. co było najlepszym rezultatem spośród ponad 2400 członków MSCI All- Country World Index. Wskaźniki cena/zysk dla obu firm z grupy Goldin wynosiły ponad 130, a w przypadku Hanergy było to 65. Hang Seng Index, referencyjny wskaźnik giełdy w Hongkongu jest wyceniany na poziomie 11,7.

- Wyceny są śmiesznie wysokie - twierdzi Castor Pang, szef analiz w Core Pacific-Yamaichi. Jego zdaniem kursy zawędrowały zbyt wysoko i nikt nie wie dlaczego. Przychody Goldin Financial za drugie półrocze 2014 r. wyniosły 30 milionów dolarów. Ma winnice w Kalifornii i Francji, zajmuje się też faktoringiem. 99 proc. zysku zapewnił jej wzrost wartości biurowca w Hongkongu.

Goldin Properties ma teren o powierzchni 89 ha w Tianjin (północno -wschodnie Chiny), gdzie znajduje się 117-piętrowy biurowiec, luksusowe wille oraz pole do gry w polo. Wartość tego terenu wynosi 10 miliardów dolarów. Ponad 60 proc. przychodów Hanergy pochodzi z jej pekińskiej spółki matki Hanergy Holding Group produkującej panele słoneczne i urządzenia dla elektrowni wodnych.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami