Warufakis: wolałbym odciąć sobie rękę niż podpisać z wierzycielami umowę - relacja na żywo

Janis Warufakis w rozmowie z agencją Bloomberga mówi o problemach Grecji oraz programach pomocowych, które nazywa "największą porażką w historii świata".

Publikacja: 02.07.2015 10:06

Warufakis: wolałbym odciąć sobie rękę niż podpisać z wierzycielami umowę - relacja na żywo

Foto: Bloomberg

23.35

Byli premierzy Grecji Kostas Karamanlis, Andonis Samaras i Konstandinos Mitsotakis zaapelowali do Greków by zagłosowali w niedzielę na TAK, by nie "izolować" Grecji w ramach UE.

22.25

Greckim bankom kończy się gotówka. Zostało już tylko 500 mln euro, a bankomaty wypłacają maksymalnie po 50 euro, prawdopodobnie dlatego, że kończą się banknoty o nominale 20 euro.

21.05

- Nie będziemy okłamywać naszych obywateli - napisał na Twitterze premier Aleksis Cipras i dodał, że jego rząd zrobi wszystko co w jego mocy by rozwiązać problemy kraju

We will not lie to our citizens. We will do everything in our power to resolve matters. #Greece #Greferendum #dimopsifisma #OXI

20.50

Dla premiera Hiszpanii Mario Rajoy kryzys w Grecji to polityczny prezent - pisze Financial Times

For Spain’s Mariano Rajoy, Greece crisis is a political gift: http://t.co/DtwiLcnRbJ

19.20

Martin Schulz, szef parlamentu Europejskiego, powiedział niemieckiemu dziennikowi "Handelsblatt", że rząd Ciprasa musi odejść po referendum. Schulz jest przekonany, że Grecy zagłosują na TAK, a Grecję czekają przyspieszone wybory parlamentarne z technicznym rządem po referendum.

18.55

Martin Schulz: grecki rząd powinien podać się do dymisji, jeśli w referendum większość Greków zagłosuje na TAK

Schulz says Greek govt should resign after a 'yes' vote http://t.co/mOtF69Yk6Q pic.twitter.com/kLoyEfuv1U

18.50

Bukmacherzy stawiają na TAK w niedzielnym referendum w Grecji. Według bukmacherskiej strony internetowej oddschecker.com/ 64 proc. Greków powie TAK

18.35

Wall Street negatywnie zareagowała na komunikat MFW w sprawie dalszej pomocy dla Grecji

Wall St. turns negative as IMF warns on #Greece: http://t.co/E0WfXPGHKc pic.twitter.com/0E8F9oVMdK

17.50

FT: Grecy potrzebują jeszcze 60 mld euro - uważa MFW

.@fastFT: Greece needs €60bn in new financing - IMF http://t.co/grkcDD4fSi

17.35

Reuters: TAK - źle, NIE - jeszcze gorzej. Jak Grecy powinni zagłosować w niedzielę.

“Yes” = bad; “No” = terrible. How should Greeks vote in the #referendum? http://t.co/Q0dXNcubaV @Hugodixon #Greece pic.twitter.com/v8xSUELg2b

17.33

Kryzys finansowy niczego nie nauczył strefy euro

Dr Sotiris K. Staikouras i Dr Elena Kalotychou z Cass Business School:

Kryzys w strefie euro nie wniósł nic nowego do doświadczenia ekspertów od finansów, może jedynie oprócz tego, iż potwierdził, że ??wszystkie kryzysy finansowe niewiele się od siebie różnią. Tym co je przede wszystkim różnicuje jest ich katalizator, aczkolwiek nasze obecne doświadczenie pozwala na wczesne zidentyfikowanie przesłanek kryzysu i stłumienie ich w zarodku. Nie trzeba być geniuszem, aby uświadomić sobie, że taki kraj jak Grecja, który rozpaczliwie potrzebuje miliardów euro, nigdy nie będzie w stanie spłacić swojego długu, opierając się na gospodarce, której główną siłą napędową jest turystyka oraz teoretycznie usługi i rolnictwo.

Problem związany z Grecją zbyt długo był zbywany, w nadziei że jedna ze stron (Grecja vs Wierzyciele) ustąpi. Niewypłacalność Grecji nie jest sama w sobie problemem dla krajów członkowskich UE. Co bardziej jest dla nich źródłem obaw, to wpływ takiego krachu na strukturę finansową Unii. To staje się jeszcze bardziej skomplikowane, jeśli brać pod uwagę kwestie takie jak umorzenie długów, nadużycia, kontrole wewnętrzne UE, niepokój społeczny, niestabilność geopolityczna, itd.

Naszym zdaniem nadszedł czas, aby Unia umieściła stałe kontrole wewnętrzne w celu monitorowania państw członkowskich, gdy działają one w ramach jednej waluty i polityki pieniężnej. W przypadku Grecji jest to jedyną szansą by zdała sobie sprawę, że jej niezdolność do zarządzania własnym sektorem publicznym będzie kosztować co najmniej dwa razy tyle państwo i jego obywateli, poprzez zwolnienia i zastój w sektorze prywatnym oraz finansowym.

System dochodów skarbu państwa, jest w rozpaczliwej potrzebie odnowy w zgodzie z jego definicją ustawową, a cały establishment polityczny musi zostać wymieniony, tak aby służyć swoim obywatelom zgodnie z postulatami parlamentu.

17.30

Strefa euro przetrwa bez Grecji

Luigi Zingales z University of Chicago Booth School of Business

Nawet jeśli Grecja opuści strefę euro, nie widzę żadnego ryzyka wystąpienia efektu domina w krajach Europy południowej, w krótkiej perspektywie. Ryzyko jest bardziej natury psychologicznej : jeśli upadnie system bankowy w Grecji , Włosi i Hiszpanie mogą stać się niespokojni, ale EBC będzie umiał zareagować. Aczkolwiek na dłuższą metę, Włochy ryzykują stanie się nową Grecją. Gospodarka Włoch jest w stagnacji od 20 lat, podczas gdy Hiszpania ma bardzo dobre wskaźniki wzrostu w tym roku. Jak długo jeszcze Włochy będą mogły przetrwać biorąc pod uwagę 130 procentowe zadłużenie (w PKB) oraz zerowy wzrost? Pomocne są tutaj zerowe lub nawet ujemne stopy procentowe, ale prędzej czy później one wzrosną ponownie .

Strefa euro może z całą pewnością przetrwać bez Grecji, w krótkiej perspektywie mogłoby nawet ją to wzmocnić. Problem pojawi się w momencie kiedy uderzy kolejny kryzys. W ciągu ostatnich lat, strefa euro utrzymywała się dzięki przekonaniu, że?? euro jest niezastąpione. Gdy ta zasada jest łamana, inne mogą również znaleźć się pod ostrzałem. To nie musi się zdarzyć jutro, ale prędzej czy później tak się stanie.

17.10

Kampania referendalna w telewizji.

Spot zwolenników opcji "NIE"

 

 

Spot zwolenników opcji "TAK"

 

17.01

Warufakis: odejdę jeśli Grecy zagłosują na TAK

Greek finance chief vows to resign if voters back European bailout demands http://t.co/PAPu5vsRhR

17.00

Agencja Standard & Poor's: Ewentualny Grexit doprowadzi do spadku greckiego PKB o 20 proc. w ciągu czterech lat.

16.50

Dierk Brandenburg, starszy analityk ds. papierów skarbowych w Fidelity.

"Referendum nie oznacza automatycznie grexitu, ale całkowite bankructwo rządu jest obecnie bardzo prawdopodobne ze względu na wywołane w ten sposób opóźnienia, o czym więcej poniżej. O ile polityka Grecji nie ulegnie drastycznej zmianie w ciągu najbliższych kilku tygodni, należy się liczyć z wystąpieniem efektu domina.

Strefa euro w pierwszej kolejności zajmie się ograniczeniem skali tego efektu, udostępniając bankom dodatkową płynność (jeżeli zajdzie taka potrzeba) oraz wzmacniając QE tam, gdzie będzie to możliwe (przyspieszenie zakupów, ewentualnie obniżenie kryteriów kwalifikacji aktywów). Dla członków strefy euro, którzy utracą dostęp do rynku, dostępne są instrumenty OMT i ESM. Większość rządów przyspieszyła tegoroczne emisje długu, więc nie widzę w najbliższej przyszłości zagrożenia z tej strony. Spodziewam się za to dość dynamicznej reakcji politycznej, która zapobiegnie wystąpieniu greckiego scenariusza w innych krajach.

Greckie referendum byłoby świetnym pomysłem, gdyby zostało ogłoszone miesiąc temu. Teraz jest już za późno. Po tym jak w piątkowy wieczór Tsipras opowiedział się za głosem na NIE, wierzyciele w sobotę nie widzieli podstaw do uwzględnienia wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego, który wygasa już we wtorek. W praktyce oznacza to, że oferta wierzycieli, która ma być przedmiotem niedzielnego referendum, de facto już nie istnieje.

W oczekiwaniu na wtorek i wygaszenie programu pomocowego Europejski Bank Centralny zamroził linię kredytową ELA. Oznacza to, że banki i giełda w Grecji pozostaną zamknięte do odwołania, a na pewno do zakończenia referendum."

 

16.45

BBC: Głosowanie na "NIE" nie pomoże Grekom na osiągnięcie lepszego porozumienia

16.30

Reuters: Grecy szykują się do referendum. Są źli i skołowani

16.05

Oficjalna strona greckiego referendum: http://www.referendum2015gov.gr/en/

16.00

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zyskuje w kraju na popularności dzięki twardemu stanowisku wobec Grecji. 70 proc. Niemców dobrze ocenia jego działania.

15.55

Tak często eksponowane podczas kampanii przedreferendalnej słowo "'???" (czyt. ochi) znaczy po grecku "nie". Słowo to ma w Grecji swoje święto - Dzień "NIE" obchodzony 28 października. Jest to rocznica wybuchu wojny grecko-włoskiej w 1940 r., czyli początku drugiej wojny światowej w Grecji.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ohi_Day

https://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Italian_War

Czemu akurat dla Greków jest to Dzień "NIE"? Bo ówczesny grecki premier (dyktator o faszystowskich poglądach) Ioannis Metaxas powiedział "NIE" ultimatum złożonemu przez faszystowskie Włochy.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ioannis_Metaxas

Ultimatum mówiło, by Grecja pozwoliła włoskim wojskom wkroczyć na greckie terytorium i zająć wybrane strategiczne miejsca. Grecki rząd nie mógł się na to zgodzić, więc rozpoczęła się wojna, w której greckim wojskom udało się zepchnąć włoskich agresorów do Albanii. Dopiero w kwietniu 1941 r. Włochom przyszły na pomoc III Rzesza i Bułgaria, wspólnie miażdżąć opór wojsk greckich, brytyjskich, australijskich i nowozelandzkich. Zaczęła się okupacja, za którą Niemcy do dzisiaj są winni Grekom dziesiątki miliardów euro (Włosi i Bułgarzy już Grecji zapłacili reparacje - tylko Niemcy się "migają")

https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Greece

Przypominamy tekst z "Plusa Minusa" poświęcony m.in. sprawie nierozliczonych niemieckich reparacji wojennych.

http://www.rp.pl/artykul/1195851.html?print=tak&p=0

15:12

Janis Warufakis: Czemu rekomendujemy, by zagłosować na "NIE" w referendum - w sześciu krótkich punktach

1. Negocjacje utknęły w martwym punkcie, ponieważ wierzyciele Grecji (a) odmówili, by zredukować nasz niemożliwy do spłacenia dług publiczny i (b) upierali się, by dług ten był spłacany "parametrycznie" przez najsłabszych członków naszego społeczeństwa, ich dzieci i wnuki.

2. MFW, rząd Stanów Zjednoczonych, wiele innych rządów z całego świata oraz wielu niezależnych ekonomistów jest przekonanych - tak jak my - że nasz dług musi zostać zrestrukturyzowany.

3. Eurogrupa wcześniej (w listopadzie 2012 r.) przyznała, że nasz dług powinien zostać zrestrukturyzowany, ale odmawia zaangażowania się w jego restrukturyzację.

4. Od momentu ogłoszenia referendum, oficjalna Europa wysyłała sygnały, że jest gotowa rozmawiać o restrukturyzacji długu. Te sygnały wskazują, że oficjalna Europa sama zagłosowałaby na "NIE" w kwestii jej własnej "finalnej" oferty dotyczącej warunków.

5. Grecja pozostanie w strefie euro. Depozyty w greckich bankach są bezpieczne. Wierzyciele wybrali strategię szantażu opartą na zamknięciu banków. Obecny impas jest skutkiem wyboru dokonanego przez wierzycieli a nie zerwania negocjacji przez grecki rząd lub rozważania przez Grecję Grexitu i dewaluacji waluty. Miejsce Grecji w strefie euro i Unii Europejskiej nie podlega negocjacjom.

6. Przyszłość wymaga dumnej Grecji wewnątrz strefy euro i w sercu Europy. Ta przyszłość wymaga, by Grecy powiedzieli w niedzielę wielkie NIE, byśmy pozostali w strefie euro i dzięki sile danej nam przez to NIE renegocjowali kwestię greckiego długu publicznego oraz rozłożenie ciężarów fiskalnych między możnymi i słabymi.

 

15:01

"Reuters": Jednak nie cegły. Rosyjskie ministerstwo finansów ucięło marzenia niektórych greckich polityków, jakoby Grecja miała wstąpić do "BRICKS".

- Nie zaoferowaliśmy Grecji członkostwa - Anton Siłuanow, minister finansów Rosji.

 

14:52

Danie dnia!

Heute die Tageskarte bei "unserem Griechen": #Greece #Griechenland #Varoufakis #Grexit pic.twitter.com/f3vU1tbJv7

14:48

Janis Warufakis, minister finansów Grecji, o niedzielnym referendum.

What our referendum is about: Ending, at last, the 'extend & pretend' approach to the Greek financial drama: http://t.co/tGSeTfxKem

14:45

Analitycy Bank of America Merrill Lynch prognozują:

Grecja : Greckie akcje straciły 20% wartości; wierzymy, że kłopoty z greckim zadłużeniem nie „rozleją się” na inne kraje, ale jeśli w niedzielnym referendum Grecy zagłosują na „nie”, będziemy uważnie obserwować wpływ nowej sytuacji na europejskie banki

Świat: zmiany wycen aktywów w pierwszej połowie roku (USD +6%, surowce +4%, globalne akcje +3%) potwierdzają nasze przekonanie, że mniejsza płynność na rynkach finansowych oznacza niższe stopy zwrotu; póki co stopy procentowo są jednak nadal najniższe w historii, co zapobiegnie spowolnieniu gospodarczemu w wyniku kłopotów Grecji czy krachu w Chinach

Chiny: w ciągu 10 dni sesyjnych z giełdy w Szanghaju wyparowało 1,2 biliona USD – więcej niż łączna wartość niemieckiego DAX; mimo to wierzymy, że chiński krach nie będzie miał wpływu na globalną gospodarkę

 

14:31

Greckie media w czasie kampanii, czyli ile czasu media poświęcały demonstracjom przedreferendalnym.

Kółka po lewej stronie - czas poświęcony w wiadomościach poszczególnych stacji telewizyjnych na relacje z demonstracji zwolenników głosowania na "nie".

Po prawej - czas poświęcony demonstracjom popierającym głosowanie na "tak".

how Greek media covered #Greferendum demos: left circle is time for "no", right is for "yes". #greekmediapropaganda pic.twitter.com/vySZwziHLZ

Publiczna telewizja ERT1 jako jedyna wykazuje nieco równowagi w relacjach. Telewizje należące do oligarchów sympatyzują z obozem wzywającym do głosowania na "tak".

 

14:23

Humor nie opuszcza greckich sprzedawców.

Humour or desperation (or both)? Gift shop in Monastiraki #Greece pic.twitter.com/Y4JOiPj6wu

 

 

14:20

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie otrzymał pieniędzy i co teraz?

 

14:16

Greccy profesorowie deklarują, że w zbliżającym się referendum będą głosowali na "tak".

Declaration of Professors of Economics at Greek Universities on the Referendum http://t.co/yTVSXnypKR pic.twitter.com/J4FDoFvVVU

13:42

Prezydent Grecji odwołuje swoją wizytę w Niemczech.

Greek president cancels visit to Germany http://t.co/LdzCpQpY3f pic.twitter.com/m2NcpRDRgq

13:36

Znamy już godziny greckiego referendum.

Lokale zostaną otwarte o godzinie 7.00, a zakończenie plebiscytu zaplanowane jest na godzinę 19.00 czasu lokalnego.

W Polsce będzie to odpowiednio od 6.00 do 18.00.

 

13:31

Kostas Karamanlis, grecki centroprawicowy premier w latach 2004-2009, wzywa do głosowania na "tak".

#Karamanlis: A NO vote is the first step from exit from Europe #referendum #Greece - http://t.co/HtJDlt1THL pic.twitter.com/gW0sPqzs54

Warto przypomnieć, że to

jego rząd fałszował statystyki fiskalne, a odkrycie tego procederu przez jego następców było iskrą, która wywołała obecny kryzys w Grecji.

 

13:26

Sytuacja w Grecji nie spędza snu z powiek Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO.

- Grecja jest silnym i zaangażowanym sojusznikiem. Jestem przekonany, że będzie dalej wypełniała swe zobowiązania - powiedział Stoltenberg.

 

13:14

Kampania przed referendum wystartowała pełną parą!

'No' posters popping up around Athens #Grexit pic.twitter.com/yzpv4Cp4bu

13:01

- Głosowanie na "tak" zaoferuje lepsze perspektywy na podjęcie rozmów z międzynarodowymi wierzycielami, a głosowanie na "nie" - postawi Grecję i Europę "w bardzo trudnym położeniu - podkreślił w czwartek szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem

Jak dodał, sytuacja w Grecji "dramatycznie pogarsza się z dnia na dzień", a Europejski Bank Centralny (EBC) aktualnie nie zapewnia płynności greckim bankom.

Dijsselbloem podkreślił, że zdecydowana większość Greków chce pozostania w strefie euro, a referendum pokaże, czy są oni przygotowani na zaakceptowanie bolesnego programu oszczędności.

Ciężko jest przezwyciężyć "fundamentalne różnice" między Gracją a Unią Europejską - ocenił, dodając że wszystkie rozmowy z Atenami zostały bardzo upolitycznione i były stratą czasu. Poza samą Grecją członkowie eurogrupy byli zjednoczeni - zauważył.

Zwrócił uwagę, że propozycje międzynarodowych instytucji dla Grecji "zostały pocięte na kawałki" przez greckich przywódców.

 

12:40

Janis Waraufakis dla telewizji "Bloomberg".

 

12:34

Za głosowaniem na "tak" opowiada się również część hierarchów Greckiego Kościoła Prawosławnego.

Anthimos, metropolita Salonik, podczas kazania powiedział, że będzie głosował "za Europą", co wywołało głośne protesty części obecnych w cerkwi wiernych.

 

12:25

But the 'yes' campaign is swamping TV ad breaks. It's clearly well financed as evidenced by support of #Olympiacos and Greek Orthodox Church

W greckich mediach dominuje kampania za głosowaniem na "tak". Idą na nią pieniądze wielkiego biznesu.

 

12:09

"The Guardian" opisuje trudną sytuację greckich spółek, które muszą funkcjonować w środowisku, w którym źródła finansowania są bardzo ograniczone.

 

11:55

Vassilis Korkidis, szef Greckiej Narodowej Konfederacji Handlu przyznaje, że krążą pogłoski o tym, że do poniedziałku w greckich bankach może zabraknąć pieniędzy.

 

11:42

 

11:34

Bloomberg: Dziennikarz pyta Janisa Waroufakisa, czy ma wrażenie, że Niemcy dążą do zmiany rządu w Grecji. Waroufakis odpowiada cytatem z serialu "House of Cards":

"Może Pan dobrze uznać, że prawdopodobnie nie mogę tego skomentować."

 

11:27

Bloomberg: Janis Waroufakis, grecki minister finansów mówi, że zrezygnuje ze stanowiska, jeśli Grecy zagłosują w niedzielnym referendum na "tak".

Poza tym twierdzi, że wolałby odciąć sobie rękę niż podpisać z wierzycielami umowę, która nie rozwiązywałaby problemu greckiego długu.

Mówi też, że nie wyciągnął z bankomatu swoich 60 euro - uznał, że nie wypada mu stanąć w kolejce do bankomatu.

 

11:21

#Varoufakis - Greek programme is the greatest failure in economic history in the world

Varoufakis: Grecki program "pomocowy" jest największą porażką w historii świata.

 

11:16

Ist heute wirklich ein Tag ohne Eurogruppe?

Czy dzisiaj jest wreszcie dzień bez spotkania eurogrupy?

 

11:10

źródło: cagle.com.

 

11:03

Financial asphyxiation MT @nasoskook: 89 withdrawals per sec from Greek ATMs = €5.340 per sec!

 

5340 euro na sekundę jest wyciąganych z greckich bankomatów.

 

10:55

Wszyscy możemy spłacić Międzynarodowy Fundusz Walutowy!

1 320 840 (milion trzysta dwadzieścia tysięcy osiemset czterdzieści) euro zebrane!

Jeszcze tylko 1 598 679 160 (miliard pięćset dziewięćdziesiąt osiem milionów sześćset siedemdziesiąt dziewięć tysięcy sto sześćdziesiąt)

Czas do końca zbiórki: 5 dni.

 

 

10:48

Watch live: Greece Finance Minister @YanisVaroufakis speaks to Bloomberg's @GuyJohnsonTV http://t.co/iOe5sNKdfq pic.twitter.com/ndGaQbL4UU

Janis Warufakis na żywo dla "Bloomberga"

 

10:41

For the latest updates on #GreeceCrisis, visit http://t.co/8p0n1OQgqF pic.twitter.com/5tyPfY78Kt

Kryzys w Grecji w trzech obrazkach.

 

10:34

Polakom mieszkającym na stałe w Atenach nie wiedzie się najlepiej w czasach kryzysu. Wielu wyjechało. Ci, którzy zostali, mówią, że wracać do kraju będą tylko w najgorszym wypadku. Niektórzy twierdzą, że podjęliby taką decyzję, gdyby Grecja wróciła do drachmy.

- Czy ludzie się denerwują? Pewnie, że się denerwują. Przecież tak naprawdę nikt nie wie, co się tu jeszcze może stać – mówi 40-letnia Ania, sprzedawczyni w jednym z polskich sklepów w tzw. polskiej dzielnicy Aten, niedaleko placu Omonia.

- Ludzie się boją, że jeśli to wszystko prawda, to nie tylko możemy stracić pracę, ale jeszcze mogą nas stąd wyrzucić. Bo jeśli Grecja wyszłaby i z euro i z Unii, to nasze papiery tutaj chyba stałyby się nieważne? I znowu musielibyśmy chodzić po urzędach i załatwiać wszystko od początku - tłumaczy.

 

10:18

Ateny niczym Sarajewo?

Tak widzi sytuację w Grecji były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, który przestrzega przed tym, by Ateny nie stały się "naszym Sarajewem".

Prodi, ocenił, że porozumienie Grecji z międzynarodowymi kredytodawcami zostanie znalezione, gdyż ani kanclerz Niemiec Angela Merkel, ani obecny szef KE Jean-Claude Juncker, ani szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde nie wezmą odpowiedzialności za wyjście Grecji ze strefy euro.

- Chciałbym zobaczyć, jak Merkel, Juncker i Lagarde biorą odpowiedzialność za to, żeby pozwolić Grecji wyjść ze strefy euro - oświadczył.

Brak kompromisu miedzy Grecją i jej wierzycielami "jest czymś nie do pomyślenia" - powtórzył Prodi, który chce wierzyć w porozumienie, gdyż - jak to ujął - porażka byłaby dotkliwa. Nieszczęście polega na tym, że instytucje europejskie są "jak chleb upieczony w połowie".

To dlatego "nie są w stanie zmierzyć się z bieżącym kryzysem, ani potwierdzić swej pozycji w świecie" - ocenił.

Brakuje faktycznych władz europejskich, których nie chcą państwa - "zakładnicy swych wewnętrznych problemów politycznych".

- Gdyby takie władze istniały, Grecja prawdopodobnie wcale nie weszłaby do strefy euro - podkreślił.

- Jeśli Europa chce się z tego wydostać (z kryzysu), musi natychmiast reagować poprzez ustanowienie prawdziwej władzy federalnej - powiedział były przewodniczący Komisji 1999-2004.

 

10:06

- Jeśli w referendum 5 lipca Grecy przyjmą propozycję międzynarodowych wierzycieli, możliwa jest dymisja rządu premiera Aleksisa Ciprasa - oświadczył minister finansów Grecji Janis Warufakis.

- Możemy podać się do dymisji, jednak zrobimy to w duchu współpracy z tymi, którzy przejmą pałeczkę - powiedział minister w czwartek w wywiadzie dla radia australijskiego.

- Uważamy, że werdykt narodu powinien być respektowany - dodał.

Warufakis zapewnił także, że "to nie koniec" i po referendum negocjacje z wierzycielami będą trwały dalej.

Jakie są szanse, że tak też się stanie? Według ostatniego sondażu opublikowanego w środę, 46 proc. Greków ma zamiar głosować "nie" w referendum.

Jednak, jak zauważa AFP, odsetek ten spadł znacznie od czasu wprowadzenia w Grecji od poniedziałku kontroli przepływu kapitałów. Wcześniej na "nie" zamierzało głosować 57 procent.

09:57

"The Guardian": Z dokumentów Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że nawet jeśli Grecja wprowadzi wymagane cięcia fiskalne to i tak zadłużenie kraju jest nie do spłacenia.

W 2030 r. zadłużenie Aten wynosiłby 118 proc. PKB

 

09:38

"Sputnik News": A tymczasem niektórzy przedstawiciele greckiego rządu śnią, że Grecja stanie częścią grupy BRICS. Ekonomiczna ruina w jednej lidze z Chinami?

 

09:22

Ile mogą stracić Niemcy na bankructwie Grecji? Szacunki analityków wskazują, że może to być nawet 60 mln euro.

- Jest mi ich żal - mówił w środę o Grekach niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble

 

09:15

Były premier Grecji Jeorjos Papandreu stwierdził w wywiadzie dla tureckiego dziennika "Hurriyet", że nie może czynić żadnych prognoz na temat rezultatu referendum 5 lipca. Zbyt wiele panuje obecnie w Grecji emocji, włączając w to dumę narodową - uznał polityk.

- Grecja ma wielkie problemy. Przede wszystkim zbyt rozrośnięty jest sektor publiczny. Mamy też problemy w wymiarze sprawiedliwości, które zniechęcają inwestorów zagranicznych. Trzeba uregulować system podatkowy i rozwinąć nową strategię wzrostu gospodarczego - ocenił były premier.

Dodał, że w razie odrzucenia przez Greków propozycji kredytodawców kluczową sprawą będzie zapanowanie nad sytuacją, która grozi chaosem.

- Mam nadzieję, że nie będzie chaosu, ale można oczekiwać problemów. Co na przykład stanie się z euro? - mówił Papandreu dodając, że rząd w Atenach "będzie musiał zapewne coś wydrukować".

 

09:07

"The Guardian": Gdzie poszły pieniądze, które Grecja dostawała od wierzycieli? W ogromnej części środki te trafiły do banków i tylko 10 proc. z nich trafiło do greckiego. budżetu.

 

08:40

Polski minister finansów Mateusz Szczurek nie zrażony sytuacją w Grecji przygląda się strefie euro i dostrzega w niej wiele zagrożeń dla Polski. Największym z nich jest wzrost cen oraz utrata konkurencyjności.

- Wzrost cen związany z przyjęciem euro jest często przytaczanym argumentem przeciwko przyjęciu euro, ale to wcale nie jest największe zagrożenie - ocenia Szczurek.

- Największym zagrożeniem związanym z członkostwem w strefie euro jest niebezpieczeństwo nierównowag, utraty konkurencyjności, które jest bardzo trudno poprawić bez zmian kursowych. Te makroekonomiczne czynniki są moim zdaniem znacznie ważniejsze i poważniejsze, niż te mikroekonomiczne obawy o to, że cena filiżanki kawy nieco wzrośnie - podkreślił minister.

- Ten czynnik ma głównie znaczenie psychologiczne, sprawy makrogospodarcze są znacznie poważniejsze i przekładają się bezpośrednio na zagrożenie bezrobociem czy też niedostosowaniem wspólnej waluty, wspólnych stóp procentowych do naszych realiów, potrzeb - tłumaczył.

 

08:21

Kryzys kryzysem, ale Grecja wydaje na obronność wciąż proporcjonalnie znacznie więcej niż inne kraje Europy.

- Ostatnim powodem dla którego Ateny mogą niechętnie dokonać cięć wydatków obronnych jest presja polityczna wywierana przez Republikę Federalną Niemiec i Republikę Francuską. Broń wysłana do Grecji w 2012 roku stanowiła około 15% całego eksportu broni Niemiec i około 10% eksportu Francji.

Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, Grecja kontynuowała zakupowanie dużych ilości broni, z tych dwóch krajów w latach 2010 do 2014, czyli w latach największej zapaści finansowej. W tym czasie, Ateny kupiły sprzęt o wartości 551 milionów dolarów z Niemiec i o wartości 136 milionów dolarów z Francji - czytamy.

Rząd Syrizy akurat chce ciąć te wydatki, więc Francja i Niemcy mogą być niezadowolone.

 

07:45

"Daily Telegraph" :Amborse Evans-Pritchard, komentator dziennika sugeruje, że Cipras i Syriza opracowali iście bizantyński plan. Uznali, że polityka fiskalnego zaciskania pasa narzucana Grecji przez wierzycieli jest w obecnej sytuacji czystym szaleństwem (z czym zgadza się wielu wybitnych ekonomistów), ale nie mogą otwarcie z nią zerwać. Muszą więc działać tak, by UE i MFW same zrezygnowały z mieszania się w grecką gospodarkę. Gdy ich do tego sprowokują, Grecja będzie nadal utrzymywała, że jest członkiem strefy euro i posiada wszystkie wynikające z tego prawa. Będzie walczyła o swoje prawa przed sądami - i będzie miała rację, bo unijne prawo nie przewiduje wykluczania państw z unii walutowej.

Działania Ciprasa są podobne do działań francuskiego socjalistycznego premiera Leona Bluma, który w 1936 r. wyprowadził Francję z bloku państw stosujących standard złota i zrobił to tak, by wina za to spadła na inne kraje.

07:12

"The Telegraph": Bank Anglii jest poważnie zaniepokojony greckim kryzysem i jego wpływem na brytyjską gospodarkę i rynki. Oczywiście ta zacna instytucja o długiej tradycji działania pracuje nad dostosowaniem swoich planów awaryjnych do obecnej sytuacji.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami