Globalny wybuch fuzji i przejęć

Pierwsza połowa tego roku przyniosła rekordową wartość fuzji i przejęć na świecie od ośmiu lat. Sięgnęły one 2,3 biliona dolarów.

Publikacja: 03.07.2015 18:03

Poprzedni rekord osiągnięto w 2007 r., gdy zawarto transakcje warte 2,6 bln dol. – wynika z danych firmy Dealogic. Zdaniem ekspertów umożliwiły to niskie koszty pozyskiwania kapitału i stały wzrost amerykańskiej gospodarki.

Aż 39 proc. z zawartych transakcji stanowiły umowy o wartości ponad 10 mld dol. W sumie było ich aż 31. Po raz ostatni przejęcia o podobnej wartości miały tak duży udział w rynku w 1999 r., gdy amerykański rynek kapitałowy był u szczytu bańki internetowej.

Największą zaletą łączenia się jest wzrost akcji spółek biorących udział w transakcji. Przy okazji zarabiają na tym doradcy – banki inwestycyjne i firmy prawnicze. Równocześnie fuzje mogą doprowadzić do fali zwolnień i ograniczonego wyboru konsumentów na rynku. Dla firm jednak niższe koszty oznaczają wzrost zysków. A to jest szczególnie istotne dla prezesów spółek, których płace powiązane są zwykle z wynikami.

Najbardziej spektakularną tegoroczną fuzją w USA było połączenie Charter Communications z Time Warner Cable. Wartość umowy osiągnęła 80 mld dol. Łącząc się firmy chciały zwiększyć konkurencyjność na rynku, który znacząco zmieniło pojawienie się nowych technologii.

Innym przykładem dużej transakcji było ogłoszone w marcu przejęcie Kraft Foods przez znanego producenta ketchupów H.J.Heinz. Kontrolowana przez multimiliardera Warrena Buffetta i brazylijską firmę inwestycyjną 3G Capital spółka zaoferowała za konkurenta 45 mld dol.

Możliwe, że to nie koniec dużych fuzji na świecie w tym roku. Stopy procentowe w USA wciąż są bowiem rekordowo niskie. Rezerwa Federalna od 6 lat utrzymuje jej poziom blisko zera.- Nawet gdyby Fed zdecydował o podniesieniu stóp procentowych w dalszej części tego roku, czego oczekuje większość ekonomistów, nie osłabiłoby to entuzjazmu do zawierania dalszych umów – zapewnia Bill Wolfe, wiceprezydent Moody's Investors Service.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami