Kryzys fiskalny zawitał do Arabii

Producenci ropy z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej muszą ograniczyć wydatki budżetowe, by uniknąć poważnych kryzysów fiskalnych – ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Publikacja: 23.10.2015 06:00

Kryzys fiskalny zawitał do Arabii

Foto: GG Parkiet

Przecena na rynku naftowym już mocno uderzyła w ich finanse. Wyliczenia MFW mówią, że przychody ze sprzedaży ropy w krajach regionu mogą spaść w tym roku aż o 360 mld USD, a średni deficyt budżetowy regionalnych eksporterów ropy naftowej wyniesie w 2015 r. 12,7 proc. ich PKB. W Arabii Saudyjskiej może wynieść 21,6 proc. PKB, w Omanie 17,7 proc. PKB, a w Iraku 23,1 proc. PKB.

„Ponieważ spadek cen ropy będzie prawdopodobnie długotrwały i dotkliwy, państwa eksportujące surowiec powinny dostosować swoje dochody i wydatki tak, by ich polityka fiskalna była bardziej zrównoważona" – piszą analitycy MFW. Choć na pierwszy rzut oka naftowi producenci z Bliskiego Wschodu posiadają wciąż bardzo duże rezerwy mogące pokrywać wydatki budżetowe, to te „poduszki fiskalne" mogą okazać się w przypadku niektórych krajów regionu stosunkowo mało trwałe. O ile Kuwejt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają rezerwy, które przy obecnych cenach ropy starczą im na 20 lat lub więcej, o tyle według MFW rezerwy Bahrajnu, Omanu i Arabii Saudyjskiej mogą wystarczyć najwyżej na pięć lat. Saudyjskie rezerwy wynoszą obecnie ponad 660 mld USD i w ciągu roku zmniejszyły się o ponad 100 mld USD, do poziomu z początku 2013 r.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami