Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.12.2015 05:17 Publikacja: 04.12.2015 05:17
Foto: Archiwum
Czy uważa pani, że ryzyko polityczne w Polsce już zostało w pełni odzwierciedlone w cenach aktywów, czy też czeka nas dalsza przecena ze względu na powyborczą niepewność?
Nasi analitycy zajmujący się rynkiem akcji wciąż są nastawieni ostrożnie wobec polskich aktywów, zwłaszcza akcji firm z sektora użyteczności publicznej. Jest to oczywiście związane z niepewnością co do środowiska regulacyjnego. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, więc potrzeba jeszcze czasu, by sytuacja się wyklarowała. Jeśli chodzi o kwestie makroekonomiczne, to potwierdza się moja opinia, że możliwe negatywne niespodzianki zostały już wcześniej odzwierciedlone w kursie złotego i rentownościach polskich obligacji. Nominacje ministra rozwoju i ministra finansów potwierdzają, że polityka gospodarcza nowej ekipy rządzącej będzie bardziej umiarkowana, niż mówiły najgorsze scenariusze. Wierzymy więc w polskie obligacje w długim terminie i w złotego w średnim terminie. Oczywiście polski rynek może czekać jeszcze około miesiąca niepewności. W kraju jest dużo politycznego hałasu związanego z powstawaniem nowego rządu i jego przyszłą polityką, ale pamiętajmy również, że grudzień to czas bardzo ważnych decyzji podejmowanych przez Fed i Europejski Bank Centralny. Z tego powodu w krótkim terminie będzie dużo zmienności na rynkach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas