Big Long. Banki z hukiem wracają do łask

Siedem lat po tym jak amerykańskie banki zwaliły na kolana światową gospodarkę inwestorzy znowu pragną mieć w portfelach ich walory.

Publikacja: 17.12.2015 10:47

Big Long. Banki z hukiem wracają do łask

Foto: Bloomberg

Amerykańskie banki zdystansowały już technologie w sondażu na najbardziej preferowaną branżę przez inwestorów. Szerokim strumieniem płyną pieniądze do wyspecjalizowanych ETF, rośnie też popularność opcji na akcje spółek finansowych. .

Głównym powodem są rosnące stopy procentowe w największej gospodarce świata. W ciągu dwóch ostatnich sesji kursy akcji wiodących spółek finansowych poszły w górę o ponad 5 proc.

To przedpłata dla byków, które wcześniej wsiadły tego rydwanu na fali spekulacji iż koniec zerowych stóp procentowych  pozytywnie wpłynie na zyski amerykańskich banków. Instrumenty powiązane z ta branżą .w ciągu miesiąca przyciągnęły 1,7 miliarda dolarów, najwięcej niż jakakolwiek z 12 branż monitorowanych przez Bloomberga  z wyjątkiem sektora energii.

Byczo nastawieni inwestorzy rozglądają się za czymś co do tej pory pozostawało iluzoryczne. Potrzebny jest im wystarczająco silny rajd by zniwelował straty jakie banki poniosły w 2008 roku , najgorszym od Wielkiego Kryzysu.

Branża ta stała się faworytem zarządzających pieniędzmi już przed dwoma miesiącami mimo tego, że sytuacja na rynku obligacji śmieciowych uporczywie przypominała o krachu walorów subprime.

- Podwyższenie oprocentowania przez Fed przyniesie pierwszą falę wytchnienia dla akcji firm finansowych , dlatego w minionych dwóch kwartałach ze względu na te oczekiwania zajęliśmy pozycję przeważając udział tych walorów w portfelu - zdradza Leo Grohowski, zarządzający BNY Mellon Wealth Management, instytucji, której klienci powierzyli ponad 180 miliardów dolarów.

Napływ pieniędzy do finansowych ETF  i na rynek opcji pokazuje skalę optymizmu  wobec banków u kresu bezprecedensowego stymulowania koniunktury  przez amerykański Fed. Od polowy listopada pieniądze jakie napłynęły do instytucji  jak Financial Select Sector SPDR Fund stanowiły około jedną trzecią tego co inwestorzy ulokowali we wszystkich funduszach sektorowych.

Szefowie banków w ostatnich miesiącach wprawdzie starali się temperować oczekiwania, iż powolne podwyżki oprocentowania  znacząco poprawią zyski, ale środowa decyzja jest ważna psychologicznie dla konsumentów, menedżerów, a także dla zaufania do gospodarki USA na świecie - wskazuje Richard Davis, prezes U. S. Bancorp, największego amerykańskiego banku o statusie regionalnym. Twierdzi on, że Fed należy do instytucji o najwyższym zaufaniu, a jego przekonanie, że gospodarka poradzi sobie z wyższym oprocentowaniem pozwala wszystkim innym zgodzić się, iż ożywienie postępuje i znowu cieszyć się wzrostem.

W sytuacji, kiedy akcje prawie wszystkich pożyczkodawców idą w górę, na czoło wysforowały się banki regionalne, od Fifth Third Bancorp po Regions Financial Corp. i M&T Bank Corp."Mocno podrożały tez akcje takich tuzów jak Goldman Sachs, czy Morgan Stanley.

- Teraz uwidocznią się preferencje na rzecz tych firm, które w środowisku wyższych stóp procentowych będą zdolne do podwyższenia marzy odsetkowej netto - argumentuje John Carey, zarządzający w Pioneer Investment Management z aktywami o wartości około 230 miliardów dolarów. ."

Wprawdzie banki i domy maklerskie obecne w indeksie Standard&Poor's500 od dołka w marcu 2009 roku zanotowały jedne z największych wzrostów, ale pokazuje to jedynie skalę krachu 18 miesięcy wcześniej. Branża finansowa pozostaje najgorszą  od zakończenia poprzedniego rynku byka tracąc ponad 30 proc. od października 2007 roku.  W porównaniu z 75-proc. lub nawet jeszcze bardziej imponującą zwyżką notowań firm konsumenckich, technologicznych i medycznych.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami