Nowa obsesja chińskich inwestorów

Gorączkowa aktywność graczy przypomina sytuację na rynku akcji przed załamaniem w 2015 roku, które kosztowało 5 bilionów dolarów.

Publikacja: 22.04.2016 13:07

Nowa obsesja chińskich inwestorów

Foto: ROL

Ulubionym instrumentem chińskich graczy stały się kontrakty terminowe na surowce. Teraz właśnie tam płynie góra pieniędzy.

Handel kontraktami terminowymi na wszystko - od prętów stalowych po polichlorek winylu - w tym tygodniu wzrósł tak dynamicznie, że giełdy w Szanghaju, Dalian i Zhengzhou podniosły opłaty transakcyjne bądź  ostrzegły inwestorów zalecając im ostrożność.

Liczby robią wrażenie. W czwartek z rąk do rak przeszły kontrakty opiewające  na ponad 223 miliony ton  prętów zbrojeniowych. To więcej niż w Chinach produkuje się ich w ciągu roku.

- Wielka kula pieniędzy przemieszcza się z rynku akcji i obligacji w stronę surowców - wskazuje  Zhang Guoyu, szanghajski analityk firmy maklerskiej  Tebon Securities Co. Zwraca uwagę, że w ostatnim czasie wielu inwestorów otworzyło rachunki maklerskie z myślą o handlu kontraktami terminowymi na surowce.

Terminowa gorączka kojarzy się z aktywnością na rynku akcji, która latem 2015 roku skończyła się wielkim załamaniem, a także z wcześniejszymi  bankami spekulacyjnymi na rynku nieruchomości, czosnku, czy nawet niektórych gatunków herbaty.

Teraz armia spekulantów szturmuje rynek surowców zachęcona sygnałami zapowiadającymi wzrostu popytu podczas gdy akcje poleciały w dół najmocniej  spośród giełd globalnych, a rentowności obligacji korporacyjnych  rosną najbardziej od ponad roku.

Hao Hong,  strateg Bocom International Holdings Co. w Hongkongu wyjaśnia, iż atrakcyjność kontraktów terminowych na  surowce  zwiększyła się dzięki poprawie fundamentów, a także większej dostępności lewarów.

- Ci faceci oszaleli - nie ma wątpliwości  Hao Hong przekonując, że przecież lewar nadmiernie potęguje ruch w górę jak i w dół, podobnie jak to było  na giełdach w minionym roku.

Rosnące ceny stali nie ograniczają się tylko do rynku kontraktów terminowych.  Wyroby stalowe drożeją też  na rynku fizycznych  dostaw natychmiastowych (spot) z powodu z zbyt małej podaży i zwiększającej się aktywności  w branży budowlanej. W tym roku pręty zbrojeniowe podrożały  średnio o 57 proc.

By przyhamować wybujałą  aktywność graczy  Shanghai Futures Exchange  zwiększyła opłaty transakcyjne, natomiast  Dalian Commodity Exchange zaostrzyła rygory handlu za pożyczone pieniądze (lewary) , a także przykręciła śrubę graczom  specjalizującym się w częstym składaniu i wycofywaniu zleceń.  Z kolei Zhengzhou Commodity Exchange zaleciła ostrożność inwestorom na rynku kontraktów terminowych na bawełnę  z powodu „względnie dużej zmienności cen".

- Płynność jest duża i wielu inwestorów szuka okazji do zarobku -  podsumowuje Ben Kwong, dyrektor w domu maklerskim  KGI Asia Ltd. w Hongkongu.

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?