Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.04.2016 06:43 Publikacja: 29.04.2016 06:00
Haruhiko Kuroda, prezes Banku Japonii, ma problem z umacniającym się jenem i wracającą deflacją.
Foto: Archiwum
Rozczarowanie było widoczne również na rynkach europejskich. Niemal wszystkie indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu umiarkowanie traciły w czwartek po południu. Niemiecki DAX spadał wówczas o ponad 1 proc.
Rozczarowanie na rynkach było duże, gdyż powszechnie oczekiwano, że Bank Japonii zrobi coś, by osłabić jena. Japońska waluta zyskała od początku roku blisko 10 proc. wobec amerykańskiej, a jej kurs wobec dolara sięgnął poziomu z jesieni 2014 r. Umocnienie jena jest czynnikiem, który może szkodzić wynikom japońskich eksporterów, więc przyczyniło się do tego, że indeks Nikkei 225 stracił od początku roku ponad 12 proc. Wstrzymanie się z działaniami przez Bank Japonii był tym bardziej zaskakujące, że w Kraju Kwitnącej Wiśni daje o sobie znać deflacja. Inflacja konsumencka w marcu wyniosła minus 0,1 proc. i po raz pierwszy od 2013 r. była, licząc rok do roku, ujemna. Presja deflacyjna i powolne ożywienie gospodarcze przyczyniły się wcześniej w tym roku do tego, że japoński bank centralny wprowadził ujemną stopę depozytową.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas