W pięć lat akcje zdrożały jedenastokrotnie

Buddyjskie podejście do biznesu znowu przynosi owoce w Japonii

Publikacja: 19.07.2016 10:44

W pięć lat akcje zdrożały jedenastokrotnie

Foto: Bloomberg

Mała spółka nieruchomościowa, którą kieruje Tomoaki Horiguchi także w tym roku spisuje się znakomicie, gdyż jej akcje nadal drożeją mimo iż szeroki rynek notuje  spadek. Jej szef   studiuje w szkole biznesu Kazuo Inamori, buddyjskiego duchownego, miliardera, założyciela Kyocera Corp. Na ścianach biura Horiguchiego wiszą obrazy zawierające mądrości jego mentora, akcentujące potrzebę uszczęśliwiania pracowników, zachęcające do altruizmu.

Kiedy Horiguchi i Inamori mówią o czynieniu dobra mają na myśli rozwijanie biznesu przynoszącego korzyści społeczeństwu jak i zyski. Kiedy w ubiegłym roku Horiguchi spacerował po słynnej tokijskiej dzielnicy handlowej Ginza, pełnej chińskich turystów, wpadł na pomysł spełniający oba kryteria. Postanowił zbudować hotele dla gości z kontynentu azjatyckiego. – Azja staje się zamożniejsza i ludzie chcą podróżować – twierdzi szef  Sun Frontier Fudousan. – W tej chwili Tokio jest centrum ekonomicznym, ale przekształca się w centrum turystyczne i potrzebuje więcej hoteli – przekonuje.

Założyciel i prezes  Sun Frontier Fudousan Co., zamierza wydać równowartość ponad pół miliarda dolarów na budowę obiektów oferujących 4 tysiące pokoi, połowę tego wraz z partnerem. W tym roku Horiguchi ponownie uruchomił  zmodernizowany hotel w Nagoja a kolejny buduje w Narita. W fazie planowania znajduje się pięć kolejnych obiektów.

Od października do majowego szczytu akcje Sun Frontier podrożały 34 proc., kiedy to Horiguchi ogłosił sojusz z największą chińską tanią linią lotniczą Spring Airlines. W tym czasie indeks giełdowy Topix stracił 13 proc. Sun Frontier, którego walory od stycznia podskoczyły o 16 proc. spisuje się najlepiej spośród 56 firm nieruchomościowych  z Topix Real Estate Index w okresie minionych pięciu lat.

Te rezultaty są częściowo zasługą  ekspansji branży hotelarskiej. Japonia notuje rekordowy napływ zagranicznych  turystów. W 2015 roku przybyło ich prawie 20 milionów w porównaniu z 8,4 mln w 2012, z czego 5 milionów stanowili Chińczycy.

W Tokio i innych japońskich miastach brakuje miejsc hotelowych. W Osaka wskaźnik ich wykorzystania w minionym roku podskoczył do 91 proc., w Tokio zaś do 86 proc. 80 proc. przekroczył nawet w tak odległych miejscach jak Fukuoka i Okinawa.

A przecież zbliża się olimpiada, która odbędzie się w 2020 roku. Do tego czasu liczba turystów zwiększy się do 35 milionów rocznie, szacują eksperci Goldman Sachs Group.

Wskaźnik wykorzystania miejsc w hotelu  Spring Sunny w Nagoja w czerwcu podskoczył do 98 proc. z 60 proc. zanim ten obiekt został kupiony i zmodernizowany przez Sun Frontier.

Sun Frontier posiadała dwa hotele  obsługujące lokalny ruch turystyczny, a kiedy w ubiegłym roku jeden z nich, usytuowany w pobliżu góry Fuji, chciały kupić Spring Airlines Horiguchi zamiast tego przekonał założyciela chińskiego przewoźnika do zawiązania joint venture.

- Myśleliśmy bardzo podobnie – wskazuje  Horiguchi podkreślając, iż obaj chcieli uszczęśliwić ludzi.

Jednak w jego świecie szczęście ma nieco inne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę. Polega na wykonywaniu każdego zajęcia bez względu na jego charakter.

Jego pracownicy podobnie jak i on sam muszą nawet  sprzątać firmowe toalety. Horiguchi organizuje letnie obozy sportowe by zachęcić pracowników do nawiązywania bliższych relacji i pomaga im wydobyć z siebie  to co najlepsze.

Sun Frontier od sześciu lat zwiększa zyski, a w roku finansowym zakończonym w marcu 2016 roku firma ta  zarobiła 8,2 miliarda jenów (75,6 miliona dolarów).

W okresie kryzysu finansowego po upadku Lehman Brothers Holdings przez  dwa lata ponosiła straty. Później odniosła sukcesy koncentrując się na uzdrawianiu kulejących biznesów.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA