Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.02.2018 13:29 Publikacja: 12.02.2018 13:29
Wielkim paradoksem czasów współczesnych jest to, że idee, nawołujące do ograniczenia roli państwa w gospodarce, skutkowały ogromnym przyrostem tej roli. Deregulacja w sektorze finansowym przeprowadzana była od lat 80. pod hasłem dania większej swobody „niewidzialnej ręce rynku". Finansiści z Wall Street mieli kierować się zdrowym, biznesowym rozsądkiem i pilnować się nawzajem. Oddali się jednak dzikiej spekulacji śmieciowymi instrumentami finansowymi, których zasad działania czasem nie pojmowali, a którym agencje ratingowe przyznawały oceny całkowicie oderwane od rzeczywistości. Skończyło się krachem z 2008 r., a wielu dotychczasowych championów „niewidzialnej ręki rynku" modliło się o interwencję państwa i banków centralnych. Ta interwencja nastąpiła. Kluczowe banki centralne z całego świata wtłoczyły w ciągu następnych lat ogromne ilości pieniądza na rynki, napędzając hossę na rynku akcji oraz obligacji. Zgromadziły przy tym ogromne aktywa. O ile w czerwcu 2008 r. suma bilansowa Fedu sięgała 893 mld USD, czyli 6 proc. amerykańskiego PKB, to w styczniu 2018 r. wynosiła 4,41 bln USD, czyli 22,5 proc. PKB największej gospodarki świata. Powiększyła się więc prawie o tyle, ile wynosi nominalny PKB Niemiec. Suma bilansowa EBC wzrosła między czerwcem 2008 r., a lutym 2018 r. z 1,46 bln euro do 4,49 bln euro. Bilans Banku Anglii wynosił w sierpniu 2008 r. 1,8 proc. brytyjskiego PKB, by w styczniu 2018 r. sięgać już 23 proc. Banki centralne USA, strefy euro i Wielkiej Brytanii są wciąż jednak daleko w tyle w stosunku do Banku Japonii. W czerwcu 2008 r. (po wielu latach prowadzenia programów QE) jego suma bilansowa wynosiła 19,2 proc. japońskiego PKB, by w styczniu 2018 r. sięgnąć 98 proc. PKB. Mowa cały czas o banku centralnym jednej z największych gospodarek świata. Przyglądając się tym liczbom, nie da się uniknąć skojarzenia, że „niewidzialna ręka rynku" jest konsekwentnie zastępowana przez „(nie)widzialną rękę" banków centralnych. Do czego ten proces może doprowadzić?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas