Brexit nie wystraszył polskich eksporterów

Polski eksport systematycznie rośnie. Jak podał w środę GUS, wartość sprzedaży zagranicznej polskich towarów zwiększyła się od stycznia do października o 5,3 proc. w ujęciu rocznym do 196,6 mld euro. Zwiększył się także import, choć w mniejszym stopniu – o 3 proc. w ujęciu rocznym do 195,5 mld euro. W rezultacie bilans obrotów handlowych był dodatni i wyniósł 1,1 mld euro.

Publikacja: 12.12.2019 05:00

Brexit nie wystraszył polskich eksporterów

Foto: AFP

To dobra wiadomość, bo potwierdza korzystny trend: jeszcze po pierwszych ośmiu miesiącach roku saldo wymiany było zerowe. Miesiąc wcześniej, po lipcu, mieliśmy deficyt w wysokości 100 mln euro. A rok temu sięgał on 3,3 mld euro.

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2019 r. wzrosła sprzedaż na wszystkich dziesięciu najważniejszych dla polski rynkach. Największym pozostają Niemcy z 27,7-proc. udziałem i eksportem wartym 54,4 mld euro. Jednak niedawne kłopoty niemieckiej gospodarki – groziło jej wpadnięcie w techniczną recesję – sprawiły, że udział partnera zza Odry zmalał: o 0,4 pkt proc.

Wartość eksportu do Czech, drugiego pod względem znaczenia rynku, zwiększyła się tylko nieznacznie – o 0,4 proc. do 12 mld euro. Natomiast mimo obaw związanych z perspektywą brexitu znacznie mocniej wzrosła wartość sprzedaży polskich towarów na rynek Wielkiej Brytanii – o 2,6 proc. do 11,9 mld euro. Jeśli ten trend będzie się utrzymywał, już wkrótce Wielka Brytania przegoni Czechy w rankingu największych odbiorców polskich towarów.

Od stycznia najszybciej rósł eksport na rynek amerykański – o 11,4 proc. do 5,7 mld euro. W rezultacie udział amerykańskich odbiorców w całości eksportu zwiększył się w październiku do 2,9 proc., tj. o 0,2 pkt proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według Krajowej Izby Gospodarczej w latach 2019–2020 można oczekiwać zwiększenia naszej sprzedaży z 216,9 mld euro w roku 2018 do odpowiednio 229,8 mld euro (o 6,0 proc.) w roku 2019 oraz do 245,5 mld euro (o 6,9 proc.) w roku 2020.

Gorzej przedstawia się sytuacja w handlu światowym, który rośnie w tempie zaledwie 1,5 proc., najwolniejszym od dziesięciolecia. Jak podał w środę Euler Hermes, nie ma także nadziei na przyspieszenie obrotów w roku 2020, w którym spodziewany jest niewielki wzrost na poziomie 1,7 proc. Negatywnie na handel wpływają rosnące taryfy celne oraz niepewność co do perspektyw światowej gospodarki. ADW

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami