Jeśli wejdzie w życie w obecnym kształcie, powinna wzrosnąć wartość rynku ubezpieczeń w segmentach OC zawodowego oraz gwarancji ubezpieczeniowych.
Projekt ma dostosować polskie prawo do reguł dyrektywy Unii Europejskiej z listopada 2007 r. – Efektem uchwalenia ustawy będzie wzmożona konkurencja. Nowe regulacje pobudzą rozwój obrotu bezgotówkowego i spowodują zrównanie warunków wykonywania płatności krajowych i transgranicznych – twierdzi MF. Ustawa ta będzie pierwszym aktem w polskim prawie regulującym rynek płatności i działalność na nim instytucji płatniczych, takich jak banki, SKOK-i, biura płatnicze i firmy dokonujące międzynarodowych przekazów pieniężnych.
Ponieważ jednym z celów dyrektywy (i ustawy) jest zwiększenie bezpieczeństwa środków finansowych powierzanych dostawcom usług płatniczych, to będą oni zmuszeni do posiadania kapitału wahającego się między 20 tys. euro a 125 tys. euro – w zależności od rodzaju świadczonych usług. Będą też musieli spełnić szereg innych wymogów, np. nie łączyć powierzonych im pieniędzy z innego rodzaju środkami, a w przypadku zwłoki w płatności – odkładać je na osobnych kontach. Chyba że skorzystają z gwarancji bankowej bądź ubezpieczeniowej (przy czym usługodawca nie może należeć do tej samej grupy finansowej).
Poza tym MF przygotowuje też rozporządzenie, które ma wprowadzić obowiązek posiadania ubezpieczenia z tytułu świadczenia usług płatniczych. Będą mu podlegały wszystkie biura płatnicze oraz ich agenci.
Resort nie oszacował wpływu ustawy na rynek ubezpieczeniowy. Polska Izba Ubezpieczeń także się tego nie podejmuje, bo nieznane są jeszcze sumy gwarancyjne w przypadku OC dla biur płatniczych. Określi to rozporządzenie, które ma powstać do końca czerwca br.