Swoje prognozy podał też Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. szacuje wzrost gospodarczy w tym roku na 3,8 proc. a w przyszłym na 4,2 proc.

Według szacunków IBnGR, wzrost produktu krajowego brutto w drugim kwartale tego roku wyniósł 4,1 proc. w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego. Oznacza to, że drugi kwartał z rzędu nastąpiło nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Pomimo to, nadal można mówić o utrzymywaniu się względnie korzystnej koniunktury gospodarczej.Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w drugim kwartale było spożycie ogółem, którego tempo wzrostu Instytut szacuje na 3,7 proc. Tempo wzrostu spożycia indywidualnego, czyli wydatków konsumpcyjnych ludności, wyniosło w tym czasie 4,1 proc. Było ono zatem nieco wyższe niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Ale wzrost gospodarczy w tym roku będzie się  kwartalnie obniżał od 4,4 proc. w pierwszym kwartale do 3,6 proc. w trzecim kwartale do 3,3 proc. w czwartym. Malejące tempo wzrostu w kwartałach będzie, przy ogólnej stabilizacji koniunktury, w dużej mierze efektem statystycznym wynikającym ze zwiększającej się w każdym kolejnym kwartale bazy odniesienia. W 2012 roku wzrost PKB w Polsce przyspieszy i wyniesie 4,2 proc., co będzie możliwe między innymi dzięki rosnącym drugi rok z rzędu inwestycjom oraz poprawie sytuacji na rynku pracy.

Analitycy IOBnGR przewidują, iż tempo wzrostu popytu krajowego w 2011 roku wyniesie 4,1 proc., czyli nieco mniej niż w roku poprzednim. Po ponad 4-procentowych wzrostach w pierwszych dwóch kwartałach, w drugiej połowie roku popyt krajowy będzie rósł w tempie zbliżonym do 3,5 proc. W roku 2012 tempo wzrostu popytu krajowego będzie nieco niższe i wyniesie 3,9 proc. Najistotniejszą zmianą w strukturze wzrostu popytu krajowego w latach 2011 – 2012 będzie odrodzenie się popytu inwestycyjnego. Według prognozy IBnGR, w 2011 roku nakłady brutto na środki trwałe wzrosną o 5,7 proc., a rok później wzrost ten wyniesie 8,1 proc. W 2011 roku spożycie ogółem wzrośnie o 3,3 proc., natomiast w roku 2012 wzrost ten wyniesie 3,8 proc. W ocenie IBnGR, w latach 2011 – 2012 należy spodziewać się znacznie niższego niż w roku 2010 przyrostu zapasów w przedsiębiorstwach, który to przyrost był w ubiegłym roku bardzo ważnym czynnikiem wzrostu PKB.

Na koniunkturę makroekonomiczną w bieżącym roku oddziaływała będzie sytuacja na rynku pracy. W ocenie IBnGR, sytuacja ta będzie się poprawiać, a stopa bezrobocia na koniec grudnia 2011 roku wyniesie 11,3 proc., a więc o 1 punkt procentowy mniej niż na koniec ubiegłego roku. Jednocyfrowy poziom stopy bezrobocia będzie możliwy do osiągnięcia dopiero w 2012 roku, kiedy to bezrobocie na koniec grudnia, według IBnGR, spadnie do poziomu 9,5 proc. W latach 2011 – 2012 spodziewany jest szybszy wzrost zatrudnienia w polskiej gospodarce, który wyniesie odpowiednio 2,1 oraz 2,4 proc. Poprawa sytuacji na rynku pracy oraz wyższa niż w latach ubiegłych inflacja skutkowała będzie wzrostem presji płacowej. W ocenie IBnGR, w 2011 roku wynagrodzenia brutto wzrosną realnie o 1,7 proc, a w 2012 roku wzrost ten wyniesie 2,5 proc.

Inflacja na koniec grudnia 2011 roku ukształtuje się na poziomie 3,8 proc., a jej średni poziom w tym roku wyniesie 3,9 proc. W drugiej połowie roku tempo wzrostu cen powinno już maleć między innymi za sprawą zaostrzenia polityki monetarnej banku centralnego.