Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2017 06:00 Publikacja: 22.05.2017 06:00
Foto: ROL
Jeden z paneli na poniedziałkowym forum „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" będzie zatytułowany „MŚP idą w świat. Recepta na sukces poza Polską, na przykładzie zaproszonych firm. Ekspansja firm w kontekście zagrożeń takich jak protekcjonizm, Brexit itp. Perspektywiczne rynki, perspektywiczne branże, perspektywiczne produkty. Czy warto promować markę Polska".
Uczestnicy tej dyskusji będą się zastanawiać, jak przygotować polskie spółki do podbijania nowych rynków. Problemem nie jest tylko konkurencja dużych międzynarodowych korporacji czy silni lokalni producenci. Wyzwanie stanowią turbulencje wywołane politycznymi wydarzeniami na kontynencie, takimi jak Brexit czy zapowiedzi kolejnych wyborów. Kolejnym zagrożeniem jest protekcjonizm, który co prawda kłóci się z zasadami wolnego handlu promowanymi przez WTO czy Unię Europejską, jednak w obliczu fali, na jakiej wznoszą się obecnie populiści, obserwujemy, że takie praktyki mają miejsce coraz częściej na świecie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
W marcu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w Polsce 5,3 proc. – podał w czwartek GUS. Przez rok liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy urosła o niespełna 8 tys.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas