Recesja traci pazury

Polski sektor przemysłowy wciąż tkwi w recesji wywołanej przed pandemię Covid-19, ale w czerwcu była ona wyraźnie płytsza niż w poprzednich miesiącach.

Publikacja: 02.07.2020 05:00

Recesja traci pazury

Foto: Bloomberg

Taki obraz sytuacji w przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W czerwcu, jak podała w środę firma IHS Markit, wzrósł on do 47,2 pkt z 40,6 pkt miesiąc wcześniej. To największa po majowej zwyżka w historii tego wskaźnika, sięgającej 1998 r.

Czerwcowa zwyżka była nieco większa, niż oczekiwała większość ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet". Przeciętnie spodziewali się oni odczytu na poziomie 46,6 pkt.

Każdy odczyt poniżej 50 pkt oznacza teoretycznie, że w odczuciu większości ankietowanych menedżerów logistyki sytuacja ich firm pogarsza się w ujęciu miesiąc do miesiąca. W praktyce taka interpretacja PMI może być myląca. Ekonomiści oceniają, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby w czerwcu aktywność w przemyśle była niższa niż w maju. Jednocześnie aktywność nie jest też z pewnością taka jak przed pandemią Covid-19, choć PMI w Polsce wrócił do przedkryzysowego poziomu (poniżej 50 pkt jest nieprzerwanie od października 2018 r., a pod koniec 2019 r. był nawet poniżej 46 pkt). Jak więc rozumieć ostatnie wskazania PMI?

GG Parkiet

– Najsilniejsze w historii wzrosty PMI w maju i czerwcu potwierdzają zewnętrzny i podażowy charakter kryzysu i szybką odbudowę aktywności, postępującą wraz ze zdejmowaniem w kraju i na świecie przeciwepidemicznych restrykcji – ocenia Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych w PKO BP.

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacują, że produkcja sprzedana przemysłu zmalała w czerwcu o 7,3 proc. rok do roku, po załamaniu o 17 proc. w maju. To oznaczałoby jej kolejny zdecydowany wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca, po skoku o 10 proc. w maju. W ocenie ekonomistów z PKO BP dane wysokiej częstotliwości z Polski i Niemiec (zużycie energii elektrycznej, ruch na drogach itp.) dają podstawy do nawet większego optymizmu.

Sondowani przez firmę IHS Markit menedżerowie odpowiadają m.in. na pytania o to, jak zmieniły się w ich firmach w porównaniu z poprzednim miesiącem produkcja, wartość zamówień i zatrudnienie. W czerwcu zgłosili m.in. kolejny spadek popytu na swoje produkty, ale najmniejszy od sierpnia 2019 r. Wartość zamówień zagranicznych malała najwolniej od lutego br. W warunkach słabnącego popytu firmy przemysłowe zgłosiły kolejny spadek produkcji oraz zatrudnienia. To ostatnie malało wprawdzie najwolniej od czterech miesięcy, ale szybciej niż przed pandemią. G.S.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem