Szykuje się kolejny dzień spadków na GPW. Kluczowe wsparcie trzeszczy

WIG20 znów razi słabością. W pierwszej części czwartkowej sesji traci wyraźnie ponad 1,5 proc. Poziom 2200 pkt jest zagrożony.

Publikacja: 08.08.2024 10:26

Szykuje się kolejny dzień spadków na GPW. Kluczowe wsparcie trzeszczy

Foto: Fotorzepa

Minorowe nastroje powróciły na warszawską giełdę. O ile wczoraj WIG20 zakończył dzień minimalnie pod kreską głównie dlatego, że ciążyło mu odcięcie dywidendy PKO BP, tak dzisiaj sytuacja wygląda już zdecydowanie gorzej. Od samego początku notowań przewagę na parkiecie mają niedźwiedzie. WIG20 jest pod presją, która z każdą chwilą narasta. Po godzinie handlu nasz flagowy indeks tracił ponad 1 proc. i znalazł się w okolicach 2200 pkt. Jest to istotny poziom z punktu widzenia analizy technicznej. Jego przełamanie może zwiastować dalsze problemy naszego rynku.

Kolor czerwony mamy dzisiaj też w przypadku średnich i małych spółek. mWIG40 traci ponad 1,6 proc., zaś sWIG80 zniżkuje niemal 1 proc. Słabością razi m.in. Asbis, który spada o około 10 proc. oraz CCC, które jest przeceniane o ponad 6 proc. W jednym i drugim przypadku trzeba to łączyć z publikacją wyników finansowych.

Czytaj więcej

Europejskie indeksy w górę, ale nie WIG20

Jakimś pocieszeniem może być fakt, że kolor czerwony świeci dzisiaj na większości europejskich rynków. Niemiecki DAX spada o około 0,7 proc. Francuski CAC40 zniżkuje o ponad 1 proc. Pretekstów do ruchu w górę nie dali wczoraj także Amerykanie. Tam również doszło do przeceny. S&P 500 stracił niemal 0,8 proc., a Nasdaq zniżkował o ponad 1 proc. - Giełdy amerykańskie rozpoczęły dzień od wyraźnych wzrostów, ale po początkowej stabilizacji ponownie zapanował strach, a indeksy zamknęły się finalnie na minimach. Duże poruszenie wywołały prognozy JP Morgana, który widzi 35 proc. prawdopodobieństwa recesji w USA przed końcem roku i 45 proc. do końca 2025 r. Testem dla wartości analizy będą działania FOMC – JPM oczekuje cięć po 50 pb. we wrześniu i listopadzie. Rynek przypisuje obecnie takiemu scenariuszowi prawdopodobieństwo około 30 proc., sami uważamy, że jest ono niższe — wskazuje Kamil Cisowski, analityk DI Xelion.

Patrząc na to co działo się w ostatnich dniach na rynkach azjatyckich, może z kolei mówić o względnym spokoju. Nikkei225 co prawda spadł, ale stracił „tylko” 0,7 proc. Kospi zakończył dzień 1 proc. pod kreską.

Szukanie rynkowych pretekstów

Co dzisiaj mamy w kalendarzu makro? - Dziś, po piątkowej niespodziance w danych o rynku pracy w USA, tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych mogą wzbudzić większe zainteresowanie niż zwykle. Konsensus Bloomberga wskazuje na utrzymanie liczby nowych wniosków na poziomie przekraczającym 240 tys. Silniejszy wzrost mógłby podsycić obawy o kondycję amerykańskiego rynku pracy — podkreślają ekonomiści PKO BP. Obecnie każdy pretekst może być wykorzystany do mocniejszego ruchu w górę lub w dół. Wiele więc wskazuje na to, że na wyższą zmienność trzeba być po prostu przygotowanym. Ta zresztą wróciła na rynek kryptowalut. Odbicia w górę próbuje bitcoin. Dzisiaj drożeje on o ponad 3 proc. i jest powyżej 57 tys. USD.

Giełda
Recesja w USA?
Materiał Promocyjny
Polskie firmy dorastają razem z Funduszami Europejskimi
Giełda
Wzrosty spółek value hamują, a spółki wzrostowe odbijają
Giełda
Próba stabilizacji nastrojów
Giełda
WIG20 pierwszy do spadków, ostatni do wzrostów
Giełda
Polski rynek wreszcie próbuje się podnosić
Giełda
Popyt bez argumentów