WIG20 wraca powyżej 2500 pkt

Dobre nastroje utrzymują się na warszawskiej giełdzie. Czy będą nam towarzyszyć do końca dnia?

Publikacja: 20.06.2024 11:02

WIG20 wraca powyżej 2500 pkt

Foto: Adobe Stock

Ostatnie dni na warszawskiej giełdzie upływają pod znakiem poprawy nastrojów. Początek czwartkowej sesji wskazuje na to, że klimat ten uda się utrzymać. Od początku notowań na naszym rynku znów bowiem obserwujemy przewagę kupujących. Dość powiedzieć, że po godzinie handlu WIG20 zyskiwał 0,8 proc. i tym samym znalazł się powyżej 2500 pkt. Do gry wróciły banki. Sektorowy indeks WIG — Banki rośnie dzisiaj około 1,4 proc. Warto zwrócić uwagę, że dzisiaj nasz rynek gra w tej samej lidze co większość europejskich rynków, które dzisiaj też rosną.

Powrót Amerykanów

Wolne wczoraj mieli inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj jednak wracają oni do handlu, co samo w sobie powinno dostarczyć więcej emocji rynkowych. - Wiele wskaźników dla Wall Street osiągnęło alarmujące wartości, zarówno te sugerujące ekstremalne wykupienie rynku, jak i te wskazujące na ekstremalnie wąski charakter czerwcowych zwyżek, potencjalnie największych od listopada ubiegłego roku. W trakcie dnia poznamy tygodniowe dane o zasiłkach w USA i indeks Fed z Filadelfii, ale jakakolwiek gwałtowniejsza korekta (nawet krótkotrwała) wydaje się bardziej prawdopodobna w piątek, gdy nadlecą „trzy wiedźmy” - uważa Kamil Cisowski, analityk DI Xelion.

Z kolei na parkietach azjatyckich mieliśmy mieszane nastroje. Dzień na plusie zakończył m.in. Kospi, który zyskał prawie 0,5 proc. oraz Nikkei225, który urósł 0,2 proc. Na drugim biegunie znalazł się z kolei Hang Seng, który tuż przed zamknięciem notowań spadał 0,5 proc. 

Banki centralne i dane

Dzisiejsza sesja to przede wszystkim decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych, ale i odczyty makroekonomiczne. Sporą paczkę danych otrzymaliśmy m.in. z Polski. Słabo nadal prezentują się dane dotyczące m.in. przemysłu. 

Dzisiaj jeszcze przed nami decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, a także dane z amerykańskiego rynku pracy. Wydaje się, że większe znaczenie może mieć ten pierwszy element. O tym, jak dużą siłę rażenia mogą mieć bankierzy centralni przekonaliśmy się zresztą już rano, kiedy Szwajcarzy zdecydowali o obniżce stóp procentowych co wyraźnie osłabiło franka.

Giełda
GPW pod presją z rynków europejskich
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy
Giełda
Europa testuje wsparcia
Giełda
Pogorszenie nastrojów na rynkach. Na GPW znów czerwono
Giełda
Optymizm ulotnił się na finiszu sesji. WIG20 pod kreską