Poranek maklerów: Zwyżki zwyciężyły

Po dobrej sesji piątkowej w USA, w poniedziałek giełdy szły w górę. Również w Warszawie, gdzie obroty doszły do 1,16 mld zł. Tym razem najsilniejszy był WIG20, który zyskał 1,6 proc. kończąc dzień na poziomie 1923,15 pkt.

Publikacja: 24.01.2023 09:07

Poranek maklerów: Zwyżki zwyciężyły

Foto: Piotr Gęsicki

Nie przeszkodziły słabe dane z gospodarki za grudzień. Giełdy niemiecka i francuska zyskały po około 0,5 proc.

Tymczasem w USA Nasdaq Composite zyskał na zamknięciu 2 proc., a S&P 500 1,2 proc. Śladem wzrostów podążyła dziś giełda w Tokio, gdzie Nikkei 225 zwyżkował o 1,5 proc.

Dzisiaj czekamy na europejskie wskaźniki PMI. Poranne dane o nastrojach konsumentów niemieckich rozczarowały.

Sesja „na plus”

Lukas Cinikas, BM BNP Paribas Bank Polska

Za nami pierwsza w tym tygodniu, pozytywna sesja na krajowym rynku akcji, gdzie Warszawski Indeks Giełdowy wzrósł o blisko 1,40%. Motorem napędowym zmian były największe spółki, których indeks (WIG20) wzrósł o 1,63% i powrócił powyżej strefy 1900 punktów stanowiącej dolne ograniczenie ruchu konsolidacyjnego obecnego od początku stycznia. Wśród spółek z ww. indeksu jedynie akcje mBanku zakończyły handel na ujemnym poziomie, a in plus wyróżniały się min. walory JSW (+4,22%) oraz Allegro (+3,95%).

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek miesięczne dane o aktywności gospodarczej za grudzień, które pokazują istotne wyhamowanie koniunktury gospodarczej w kraju. Sprzedaż detaliczna wzrosła w cenach stałych o 0,2% r./r., przy oczekiwaniach rynku na poziomie 1,4% r./r. Zgodnie z komunikatem GUS: „największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. spośród prezentowanych grup odnotowały jednostki handlujące farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym (o 7,6% wobec wzrostu o 18,8% przed rokiem). Sprzedaż wzrosła również w grupach „tekstylia, odzież, obuwie” (o 7,2%) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 1,9%). Najgłębszy spadek sprzedaży raportowały podmioty zaklasyfikowane do grupy „meble, rtv, agd” (o 10,4%).”. Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła o symboliczny 1% vs. 1,4% oczekiwane przez rynek. Słabsza koniunktura dotyka również obszar produkcji budowlano-montażowej, która spadła rok do roku o 0,8%. Największe spadki odnotowano w kategorii budowy budynków, co można wiązać min. z istotnym pogorszeniem koniunktury w segmencie deweloperskim.

Sesja w Azji zakończyła się wzrostami głównych indeksów akcji, co w połączeniu z dodatnimi kwotowaniami kontraktów terminowych na DAX implikuje według nas pozytywne otwarcie handlu na GPW w Warszawie.

Święta w Azji

Piotr Neidek, BM mBanku

Dzisiaj niewiele parkietów w Azji jest otwartych. W Szanghaju, Hongkongu, czy Seulu sesji nie ma. W Bombaju widoczne są niewielkie wzrosty. SENSEX 30 Index jednakże jak na razie nie ma sił na wybicie się nad opór. W Sydney trwa passa byków a All Ordinaries Index dotarł już do strefy szczytowej. Natomiast w Tokio ponownie obecna jest zieleń. Po wczorajszej zwyżce, dzisiaj także dominują wzrosty. Nikkei 225 nadal przebywa wewnątrz kanału. Jego górne ograniczenie stanowi potencjalny magnes. To sprawia, że tokijski indeks ma około 1000 punktów miejsca do wzrostów. W długim terminie nadal możliwe jest uformowanie się flagi. Formacja ta ma optymistyczny wydźwięk. Jednakże do jej aktywacji wymagane jest wybicie okolic 29000 pkt.

Początek tygodnia rozpoczął się od wzrostów na parkietach Starego Kontynentu. Nie wszędzie obecna była zieleń, ale w zdecydowanej większości przewagę miały byki. Liderem sesji został grecki ATHEX Composite Index (+1,9%), który wdrapał się na roczne maksima. Drugim najsilniej zachowującym się indeksem okazał się WIG20. Ze zwyżką miał problem DAX, ale ostatecznie udało się zakończyć sesję na plusie z wynikiem 0,5%. Niemiecki benchmark czterdziestu największych spółek zbliżył się do lokalnej luki bessy. Jest to formacja, która wyznacza opór i może dzisiaj okazać się problemem dla akcyjnych byków. Posiada ona nieco inne cechy niż tygodniowa luka hossy na wysokości 14610 pkt. Od południa formacja ta wymaga domknięcia. To sprawia, że bez wykonania kroku w tył dalsza podróż w kierunku szczytów może być utrudniona.

Poniedziałkowa sesja w USA zakończyła się kolejnym zwycięstwem akcyjnych byków. Nasdaq wyłamał lokalny opór i otworzył sobie furtkę w kierunku 11600 punktów. DJIA (+0,8%) powoli odrabia straty i oddala się od średniej dwustusesyjnej. Natomiast S&P 500 (+1,2%) pierwszy raz od dłuższego czasu znalazł się powyżej linii trendu spadkowego. Po piątkowym podbiciu, poniedziałek ponownie należał do kupujących. Temat klina zaczyna coraz mniej wpływać na sytuację techniczną S&P 500. Presja popytu jest już na tyle silna, że temat spadków do 3600 punktów wyraźnie się oddala. A po wczorajszym wybiciu może się okazać, że podstawa klina tym razem nie ściągnie do siebie indeksu. Nie można wykluczyć pułapki hossy. Jeżeli jednak niedźwiedzie miałyby przypomnieć o swojej obecności, wsparcie 3855 pkt. musiałoby zostać przerwane. Do tej wysokości przewagę mają byki.

Od kilku dni USD/PLN zmaga się z linią trendu wzrostowego poprowadzoną z czerwcowego denka 2021 r. EUR/PLN nadal przebywa powyżej linii szyi formacji oG&R, co także wzbudza niepokój. Ewentualne osłabienie złotego mogłoby przełożyć się na korektę na rynku akcji. Jednakże ani WIG, ani sWIG80 nie wykazują się słabością. Indeks małych spółek wybił styczniowe maksima. Do psychologicznego poziomu 20000 punktów ma już mniej niż 5%. Natomiast WIG ze skutkiem pozytywnym przetestował linię trendu wzrostowego. Dzienny wskaźnik MACD zachęca do korekty. Podobnie układ tygodniowych świeczek widocznych na WIG20. Jednakże dopóki WIG zamyka się nie niżej niż 59952 pkt., dopóty niedźwiedzie nie mają co myśleć o mocniejszej korekcie.

Europa pauzuje, Wall Street przyspiesza?

Kamil Cisowski, DI Xelion

Wydawało się, że rynki europejskie mają w poniedziałek przed sobą ułatwione zadanie – po piątkowych silnych wzrostach w USA było niemal pewne, że dzień rozpocznie się od wzrostów. Tak faktycznie się stało, ale zabrakło ciągu dalszego. Większość rynków szybko zaczęła się korygować, schodząc do poziomów neutralnych lub poniżej i odrabiając straty dopiero po otwarciu w USA. Finalny bilans dnia – wzrosty od 0,17% w Londynie i Mediolanie do 0,52% w Paryżu - pozostawia lekki niedosyt i może sugerować, że niezwykle silna fala popytu wsparta począwszy od października gwałtownymi spadkami cen gazu i energii, zaczyna się wyczerpywać. Giełdom brakowało też jakichkolwiek wyraźniejszych impulsów. C. Lagarde ponownie mówiła o nieprzejdnaniu EBC w walce z inflacją, ale po osiągnięciu nowych maksimów EUR/USD w pierwszej części dnia (1,0925) kurs skorygował się do 1,0850.

Znacznie lepiej wyglądała Warszawa, gdzie WIG20 wzrósł o 1,63%, mWIG40 o 0,78%, a sWIG80 o 0,93%. Największą pozytywną kontrybucję do głównego indeksu wniósł Orlen (+2,11%), ale bardzo silne wsparcie miał w Allegro (+3,95%) i KGHM (+2,28%), które w dobrym stylu korygowały przecenę z drugiej połowy ubiegłego tygodnia. Banki przesadnie nie pomagały, ale nie stanowiły też balastu, silnie rosło JSW (+4,22%), bardzo dobrze zachowywała się energetyka (+2,86% na WIG-energia). Rynek spokojnie przyjął słabe dane ze sfery realnej – spadek dynamiki produkcji przemysłowej z 4,5% r./r. do 1% r./r., produkcji budowlano-montażowej z 4% r./r. do -0,8% r./r. oraz sprzedaży detalicznej w cenach stałych z 1,6% r./r. do 0,2% r./r. Inflacja PPI z kolei skorygowała się z 21,1% r./r. do 20,4% r./r., ale spodziewano się zwyżki na poziomie 19,4% r./r.

Na kluczowe raporty z sektora technologicznego rynek amerykański czeka z narastającym optymizmem. S&P 500 wzrósł w poniedziałek o 1,19%, a Nasdaq o 2,01%. O 7,74% drożały akcje Tesli, o 4,33% ETF Ark Innovation, który od początku roku zyskał już 22%. Elon Musk zeznawał podczas procesu, że saudyjski fundusz państwowy „jednoznacznie” chciał zdjąć spółkę z giełdy w 2018 r. Rynek żyje też wartą 10 mld USD inwestycją Microsoftu w OpenAI.

W godzinach porannych lekkie wzrosty notują rynki azjatyckie, kontrakty futures są neutralne, wczorajszą przecenę z nawiązką odrobiły już notowania złota. Spodziewamy się, że Polska i Europa rozpoczną handel na niewielkich plusach, ale notowania kontraktów futures w bardzo ograniczonym stopniu reagują na wczorajsze zwyżki technologii w USA. W trakcie dnia poznamy szereg danych PMI ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA. Przed sesją opublikowane zostaną wyniki m.in. Johnson&Johnson, General Electric i Lockheed Martin. Najważniejszą publikacją dnia będzie raport Microsoftu po amerykańskim zamknięciu. zag

Giełda
Wzrostowa seria WIG20
Giełda
Leki przeciw otyłości znów w centrum uwagi
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Znów zielono na GPW. WIG20 walczy o podtrzymanie dobrej passy
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Nie bójcie się wysokich stóp
Giełda
Konsolidacja styczniowego optymizmu