WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut.
Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych. Scenariuszem bazowym w dniu jutrzejszym jest podwyżka w wysokości 75 pb, jednak rynek nie wyklucza wystąpienia zaskakująco jastrzębiej podwyżki w wysokości 100 pb. Wystąpienie podwyżki o 100 pb zdaje się być relatywnie mało prawdopodobne, co może spowodować ewentualny 'rajd ulgi'.
Na rynku surowców najciekawsze dane dotyczą gazu i miedzi. Ceny gazu w USA zaliczyły mocne odbicie podczas początku tego tygodnia, pomimo wcześniejszego załamania cen. Sezonowość na gazie wskazuje na możliwą konsolidację w najbliższych 2 tygodniach i następnie potencjalne ożywienie do przełomu października oraz listopada. W międzyczasie ceny gazu w Europie mocno spadają w oczekiwaniu na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Miedź pozostaje pod presją podaży, choć w przeciwności do innych metali przemysłowych ma się zdecydowanie lepiej.
Pozytywne dane napłynęły ze strony sektora turystycznego. Grupa TUI zauważa pierwsze oznaki powrotu do rentowności. Wszystko za sprawą dużego popytu na wyjazdy wakacyjne, które na okres zimowy pokrywają się w niemal 78% z poziomami notowanymi przed pandemią Covid-19. Spółka zakomunikowała dzisiaj, że podtrzymuje swoje prognozy roczne.
Niemniej jednak zagrożeniem cały czas pozostaje przyspieszająca inflacja, która pomimo wyjątkowo niesprzyjającej aury pogodowej może zniechęcić część konsumentów do dodatkowego wydawania pieniędzy na podróże.