Katalizatorem okazał się Xerox, który za 6,4 mld USD zdecydował się przejąć Affiliated Computer Services. Notowania ACS podskoczyły kilkanaście procent.
Na giełdach europejskich inwestorzy sprzedawali akcje firm surowcowych, które traciły na atrakcyjności z powodu spadku cen metali. W szczególności dotyczyło to Rio Tinto i Vedanty. Wyprzedaż w tym segmencie starali się równoważyć kupujący papiery niemieckich gigantów energetycznych E.ON i RWE. Kursy akcji obu firm rosły ponad 4 proc., gdyż kupujący te papiery uznali, że nowa koalicja rządowa przedłuży funkcjonowanie należących do tych koncernów elektrowni atomowych.
Crucell, holenderska firma produkująca szczepionki, drożała z powodu zakupu 18-proc. pakietu jej akcji przez Johnson & Johnson za 301,8 miliona dolarów. Część inwestorów zareagowała na spekulacje o przejęciu brytyjskiej spółki farmaceutycznej AstraZeneca przez szwajcarskiego Novartisa. Dow Jones Stoxx 600 w południe miał na plusie 0,1 proc., a później, również dzięki impulsom zza oceanu, jego dorobek powiększył się do 1,8 proc., najbardziej od ponad pięciu tygodni.
MSCI w regionie Azja-Pacyfik obniżył się o 1,6 proc. Głównym czynnikiem był umacniający się jen oraz rozczarowujące dane z USA, gdzie wiele azjatyckich firm sprzedaje swoje wyroby. 5 proc. spadł kurs akcji Hondy, jeszcze więcej stracili posiadacze papierów banku inwestycyjnego Nomura Holdings, gdyż analitycy Merrill Lyncha zalecają trzymanie mniejszej liczby tych walorów w portfelach. W Tokio indeks Nikkei 225 stracił 2,5 proc., a w Szanghaju było minus 2,7 proc.
Na rynku ropy początkowo nie widać było obaw co do możliwych skutków napięcia wokół irańskiego programu nuklearnego. Po ponad 8-proc. spadku w minionym tygodniu ropa naftowa rozpoczęła nowy tydzień w miarę stabilnie.