Reklama
Rozwiń

Chiński indeks CSI 300 najniżej od czterech lat

Akcje w Chinach zanurkowały dzisiaj do najniższego poziomu od czterech i pociągnęły za sobą notowania na innych giełdach regionu Azja-Pacyfik

Aktualizacja: 11.02.2017 02:35 Publikacja: 25.06.2013 09:52

Chiński indeks CSI 300 najniżej od czterech lat

Foto: Bloomberg

Inwestorzy pozbywają się papierów w obawie, że rosnące stopy procentowe na rynku pieniężnym Państwa Środka pogłębią spowolnienie w tej drugiej gospodarce świata po Stanach Zjednoczonych. Osłabił się australijski dolar, wzmocnił zaś japoński jen. Notowania surowców poleciały w dół na czele z miedzią, której cena obniżyła się do najniższego poziomu od lipca 2010 r. .

CSI 300 Index, pokazujący zmiany cen akcji największych chińskich spółek giełdowych tracił 4,8 proc. i znajdował się na najniższym poziomie od lutego 2009 roku. Oznaczało to 15-proc. jego stratę w ciągu pięciu sesji wyprzedaży akcji.

Najtrudniejszy od co najmniej dziesięciu lat dostęp do kredytu może sprawić, że Li Keqiang będzie pierwszym chińskim premierem od czasu azjatyckiego kryzysu finansowego w 1998 r. za którego kadencji nie zostanie zrealizowana prognoza wzrostu gospodarczego.

- Chiński bank centralny kosztem krótkoterminowego bólu chce zapewnić trwały wzrost w długiej perspektywie - twierdzi Matthew Sherwood, szef analiz rynkowych w Perpetual, australijskiej firmie zarządzającej aktywami o wartości około 25 miliardów dolarów.  Jego zdaniem inwestorzy nadal będą się zmagali  z możliwością redukcji wsparcia finansowego ze strony amerykańskiego banku centralnego i blokadą kredytową w Chinach, gdzie władze próbują ograniczyć akcję kredytową o charakterze spekulacyjnym. .

MSCI All-Country World Index od 20 czerwca, kiedy Ben Bernanke, szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej wskazywał na możliwość ograniczenia miesięcznych zakupów obligacji skarbowych i hipotecznych z rynku, stracił 5,4 proc.

Na giełdach azjatyckich na każde dwie drożejące firmy przypadało około siedem tracących. Najbardziej taniały firmy z sektora naftowego, producenci materiałów i użyteczności publicznej. W Hongkongu indeks Hang Seng miał na minusie 1,4 proc., w Manili (Filipiny) spadek wynosił 2,3 proc., zaś tokijski Topix obniżył wartość o o 1,9 proc.

Giełda
Korekta dotarła na Wall Street
Giełda
Remisowe zakończenie tygodnia
Giełda
Korekta może się dopiero rozwijać
Giełda
Popyt wciąż bardzo nieśmiały
Giełda
Nietypowo mocny luty
Giełda
Rozczarowanie Walmartem ciąży na rynkowym sentymencie