Czego boją się najbogatsi chińscy inwestorzy giełdowi?

Politycy przekonują, że rynek giełdowy stabilizuje się. Czy mają rację?

Aktualizacja: 06.02.2017 17:54 Publikacja: 23.09.2015 13:54

Czego boją się najbogatsi chińscy inwestorzy giełdowi?

Foto: Bloomberg

Rząd do swojej optymistycznej wersji będzie musiał przekonać przede wszystkim najbogatszych inwestorów. A jak się okazuje ostatnia zawierucha w Szanghaju i Shenzhen spowodowała, że liczba rachunków inwestycyjnych na których zdeponowano akcje o wartości ponad 10 milionów juanów w okresie minionych trzech miesięcy zmniejszyła się o połowę.

To największy spadek wśród czterech kategorii inwestorów pod względem zamożności monitorowanych przez izbę rozliczeniową. Podczas gdy wartość rachunków poniżej 100 tys. juanów w sierpniu wzrosła o 3,8 proc. największe zanotowały 17-proc. spadek częściowo na skutek 12-proc. spadku wartości indeksu Shanghai Composite.

Prezydent Xi Jinping oraz szef banku centralnego Zhou Xiaochuan twierdzą, że bezprecedensowa interwencja rządu na rynku akcji pomogła zredukować ryzyko rozlania się skutków gwałtownej wyprzedaży akcji na całą gospodarkę i przybliżyła koniec spadków kursów. Jednakże w warunkach spowalniającej gospodarki a także na skutek obaw o perspektywy interwencji rządu na parkietach giełdowych, dla tych, którzy mają najwięcej do stracenia nawet gotówka jest bardziej atrakcyjna niż akcje.

- Obecnie, kiedy ryzyko jest większe niż potencjalny zarobek królem jest gotówka - wskazuje Wu Kan, szanghajski zarządzający JK Life Insurance Co. W jego przekonaniu na tym rynku nie działa efekt zamożności.

Od szczytu z 12 czerwca Shanghai Composite stracił 38 proc. co jest najgorszym wynikiem na świecie a wahania cen akcji w Chinach w okresie minionych 30 dni były dwukrotnie większe niż średnia dla największych rynków giełdowych. W sierpniu fundusze akcji inwestujące w Chinach kontynentalnych straciły 44 proc. wartości w porównaniu z lipcem, wynika z danych chińskiego stowarzyszenia firm asset management.

- Najbogatsi inwestorzy przerzucają pieniądze na rynek nieruchomości i lokują je także w zagranicznych aktywach - wskazuje Gerry Alfonso, trader w Shenwan Hongyuan Group Co. Sierpień był czwartym kolejnym miesiącem wzrostu cen domów.

Liczba inwestorów dysponujących co najmniej 10 milionami juanów w akcjach w sierpniu spadła do około 46 tys. z 55 tys. w lipcu, kiedy grono to skurczyło się o 28 proc. . Szeregi graczy dysponujących od 1miliona do 10 milionów juanów w sierpniu przetrzebiły się o 15 proc., wynika z danych izby rozliczeniowej.

Działania zmierzające do wyeliminowania ryzyka systemowego w związku z zapaścią na rynku akcji okazały się skuteczne, przekonywał Xi na łamach wtorkowego wydania dziennika „Wall Street Journal". Wcześniej szef chińskiego banku centralnego ogłosił, że spadki na rynku akcji prawie dobiegły końca i spodziewa się stabilnej sytuacji na rynkach finansowych.

Jednak seria słabych danych z chińskiej gospodarki uporczywie zwiększa niepokój o perspektywy zysków spółek. .Inwestorzy obawiają się też, co się stanie, kiedy rząd przestanie wspierać rynek akcji, nie wiedzą również, jak długo obowiązywać będą ograniczenia w handlu giełdowym.

- Rynkowi trudno będzie się odbić. Gospodarka wciąż idzie w dół i nie widać nic co by mogło odwrócić ten trend - martwi się Andy Xie, niezależny ekonomista, były ekspert Banku Światowego i nowojorskiego banku Morgan Stanley.

Giełda
Optymistyczny piątek na światowych rynkach. Europa zyskuje pomimo słabych PMI
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Giełda
Niedźwiedzie udostępniły drogę do 2200 pkt
Giełda
Europejskie giełdy reagują na słabe dane
Giełda
Szansa na dalszą hossę w USA
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Giełda
Ryzyko geopolityczne
Giełda
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie