Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 11:52 Publikacja: 15.01.2024 06:00
Foto: Adobestock
Patrząc na ten aspekt, można powiedzieć, że ubiegły rok należał do firmy XTB, która przecież wywodzi się z rynku forex/CFD. W 2023 r. zwiększyła ona liczbę prowadzonych kont aż o prawie 82 tys. – wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. A przecież mowa jest tutaj tylko o liczbie rachunków, które związane są z rynkiem akcji. Pozostali gracze do tego osiągnięcia nawet się nie zbliżyli, chociaż wielu z nich też zanotowało bardzo dobre wyniki. Drugi w zestawieniu za 2023 r. DM BOŚ zwiększył bazę o ponad 24 tys. rachunków. W przypadku trzeciego BM mBanku mowa o przyroście sięgającym prawie 19 tys. Obie te firmy od dłuższego czasu to już jednak nie tylko polski rynek akcji, ale także dostęp do rynków zagranicznych czy też konta IKE i IKZE, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po dość słabym ubiegłym roku w wykonaniu francuskiego CAC 40 środek stycznia przyniósł wyraźne zwyżki. Główny indeks paryskiej giełdy mocnym ruchem uporał się z linią kilkumiesięcznego trendu spadkowego, aczkolwiek odreagowanie zatrzymało się na linii szczytów kształtowanych w II połowie poprzedniego roku.
Metale szlachetne od początku tego roku znów wracają do łask inwestorów. Złoto zyskało już ponad 3 proc. i wyszło powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Jeszcze mocniej prezentuje się srebro. Jego notowania podskoczyły już o ponad 5 proc.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Polityka Fedu sprawiła, że pod presją znalazła się nie tylko wspólna unijna waluta, ale również funt brytyjski, złoty oraz wiele innych walut. Analitycy Goldman Sachs prognozują rok silnego dolara. Na rynku jest jednak wciąż bardzo dużo niepewności.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Europejskie rynki rozpoczęły drugą połowę grudnia w kiepskich nastrojach z kiepskimi informacjami z gospodarek w tle. Nad Sekwaną po krótkim odreagowaniu nastąpił powrót do spadków, które groziły przełamaniem tegorocznych dołków.
Bardziej prawdopodobne jest obranie przez główną parę walutową kursu na południe aniżeli umocnienie euro do dolara – twierdzą analitycy. W środę główne wydarzenie tego miesiąca, czyli decyzja o stopach procentowych w USA.
Dziś ruszyły zapisy na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych i budowa księgi popytu. Księga została pokryta w ciągu godziny – dowiedział się „Parkiet”.
Prezes urzędu antymonopolowego walczy od dawna z wprowadzającymi w błąd informacjami o cenach abonamentów za telefon i internet. Zarzuty postawił dwóm kolejnym operatorom. To może nie być koniec.
Popularny serial „Squid Game”, sport i wydarzenia na żywo opłaciły się największej platformie streamingowej na świecie. Z wtorku na środę przedstawiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2024 roku, zaskakując pozytywnie inwestorów giełdowych.
ML System poinformowało o podpisaniu umowy o współpracy z firmą Sisecam – największym producentem szkła płaskiego w Europie i piątym co do wielkości na świecie. Po tej informacji wczoraj kurs spółki wzrósł o blisko 8 proc. Dzisiejsza sesja dla tej firmy również rozpoczyna się od wzrostów.
Trump okazał się na razie bardziej powściągliwy niż się sam reklamował. To dało rynkom oddech. Większość indeksów w Europie rosła. DAX znów miał rekord wszech czasów. Rynki przebudziły Netflix i AI.
Netflix zaraportował wyniki za 4Q24, które okazały się wyższe od konsensusu analityków. Spółka pokazała mocną dynamikę zarówno przychodów (najwyższą w 2024 r.), jak i największy od ponad roku kwartalny wzrost nowych subskrybentów.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Narodowy przewoźnik poprzez zależne PKP Cargo International jest coraz aktywniejszy m.in. na rynkach znajdujących się na południe od naszego kraju. Duże nadzieje wiąże z transportem na linii Bałtyk–Adriatyk oraz na Nowym Jedwabnym Szklaku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas