Kontrakty na akcje żyją własnym życiem

Zmienność ma kluczowe znaczenie na rynku instrumentów pochodnych. Najlepszym dowodem na to jest to, co ostatnio działo się na pochodnych na papiery JSW.

Publikacja: 05.12.2019 05:16

Kontrakty na akcje żyją własnym życiem

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Płynność to jedno z największych wyzwań, z jakim od dłuższego czasu boryka się warszawska giełda. W tym roku widać dalszy spadek aktywności inwestorów zarówno na rynku kasowym, jak i terminowym. Wyjątkiem są pochodne na akcje.

Wbrew trendowi

Na rynku akcji obroty w ciągu 11 miesięcy tego roku osiągnęły poziom 181,3 mld zł (licząc z transakcjami pakietowymi). Oznacza to, że są o prawie 8 proc. niższe niż w takim samym okresie rok wcześniej. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na rynku terminowym. Wolumen obrotu wszystkimi pochodnymi to w tym roku 6,3 mln sztuk, co z kolei oznacza spadek o 13,5 proc. W dużej mierze za spadek ten odpowiada mniejsze zainteresowanie kontraktami na indeksy, gdzie głównym produktem są futures na WIG20. W tej części wolumen obrotu rok do roku spadł o 12,6 proc.

Statystyki dotyczące rynku instrumentów pochodnych byłyby jeszcze gorsze, gdyby nie kontrakty na akcje, które bronią honoru tej części giełdowego biznesu. Tutaj, w odróżnieniu od innych części rynku, obserwujemy wzrost zainteresowania inwestorów. Od stycznia do końca listopada wolumen obrotu tymi instrumentami wyniósł 1,3 mln sztuk. Rok do roku oznacza to wzrost o prawie 11 proc. Udany był zresztą sam listopad. Wolumen obrotu kontraktami na akcje wyniósł ponad 149 tys. sztuk. W listopadzie 2018 r. było to 124,6 tys.

Król jest jeden

Wytłumaczeniem fenomenu kontraktów terminowych na akcje jest zmienność, która zresztą dla wszystkich instrumentów pochodnych ma kluczowe znaczenie. W przypadku niektórych akcji była ona w ostatnim czasie imponująca, co przełożyło się na większe zainteresowanie pochodnymi na te walory, które przecież pozwalają zarabiać na wzroście i spadkach cen. Absolutną rewelacją ostatnich miesięcy są papiery JSW. W październiku obrót nimi wyniósł 49,3 tys. sztuk, co oznacza, że wygenerowały one prawie jedną trzecią ruchu na rynku kontraktów na akcje. Podobnie sytuacja wyglądała w październiku.

Foto: GG Parkiet

– Kontrakty terminowe na poszczególne spółki notowane na GPW pozwalają inwestorom zarabiać na spadkach i wzroście cen instrumentów bazowych. W listopadzie najpopularniejszym kontraktem był ten bazujący na cenie spółki JSW. Przy relatywnie dużej zmienności ceny akcji kontrakt terminowy na JSW odnotował miesięczny obrót na poziomie prawie 50 tys. sztuk, w porównaniu z najbliższym rywalem w rankingu – kontraktem na KGHM, gdzie obrót wyniósł około 15 tys. sztuk. Dodatkowym atutem kontraktów terminowych jest zastosowanie dźwigni finansowej. Dzięki mechanice dźwigni inwestor może zarabiać na zmianach kursów indywidualnych akcji za fragment wartości danej spółki. W przypadku kontraktów terminowych na JSW inwestor musi zainwestować tylko 14 proc. wartości instrumentu, co przekłada się na około 280 zł (plus prowizje maklerskie) za równowartość 100 akcji – mówi Filip Duszczyk, wicedyrektor działu rozwoju rynku GPW. Sama giełda stara się zresztą promować rynek instrumentów pochodnych. W tym celu w ostatnim czasie uruchomiony został specjalny portal, na którym giełda przybliża funkcjonowanie kontraktów terminowych, w tym także futures na akcje. Pomimo bowiem ostatnich udanych miesięcy na rynku kontraktów na akcje wciąż jest wiele do zrobienia. W tej chwili notowane są kontrakty terminowe na akcje 37 spółek. Na wielu z nich wciąż jednak obrót jest znikomy. Oprócz kontraktów na akcje JSW największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się pochodne na walory KGHM, PKN Orlen, Tauronu czy też CD Projektu.

Finanse
Ranking satysfakcji klientów banków
Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota
Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku