Nadchodzą emisje bezprospektowe

Nareszcie opublikowane zostały zmiany regulacji unijnych dotyczących rynku kapitałowego w ramach pakietu Listing Act. Po raz pierwszy od wielu lat mamy do czynienia z dość poważną zmianą obniżającą poziom regulacji rynku, choć od razu dodam, że ryzyko obniżenia bezpieczeństwa rynku jest minimalne.

Publikacja: 21.11.2024 06:00

dr Mirosław Kachniewski prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

dr Mirosław Kachniewski prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Zakres zmian obejmuje przede wszystkim pewne ułatwienia w pozyskiwaniu kapitału przez spółki już notowane na giełdzie oraz dotyczące identyfikacji i publikacji informacji poufnej. O Listing Act pisałem już wielokrotnie, gdyż proces ten trwał kilka lat (rozpoczęliśmy prace pod koniec 2018 r.), a nawet na samym finiszu złapał półroczne opóźnienie – z pewnych względów regulacja przyjęta 22 kwietnia br. została opublikowana dopiero 14 listopada, ale to specyficzne vacatio legis można uznać za dodatkową korzyść – dzięki temu spółki miały więcej czasu na przygotowanie się do nowych możliwości.

Nowe regulacje uelastyczniają możliwości pozyskiwania finansowania rynkowego, ale najważniejsze novum to zaproponowane przez SEG emisje bezprospektowe. Spółka notowana minimum od 18 miesięcy na rynku regulowanym lub NewConnect może już 5 grudnia tego roku rozpocząć proces nowej emisji akcji bez konieczności sporządzania i akceptacji prospektu emisyjnego. Ta nowa emisja nie będzie ograniczona ani kwotowo, ani procentowo. Oczywiście stosowny dokument dotyczący emisji trzeba będzie przygotować (maksymalna objętość to 11 stron A4), bo inwestorzy muszą mieć informacje, na których oprą swoje decyzje, ale ważne jest, że spółka od początku do końca będzie gospodarzem tego procesu. Innymi słowy, będzie mogła bardzo szczegółowo zaplanować harmonogram emisji, co jest o tyle istotne, że najczęściej taka emisja wiąże się z koniecznością realizacji określonej okazji biznesowej, przy czym nie może być to przejęcie innego podmiotu. Dotychczas brak przewidywalności terminów w procesie akceptacji prospektu poważnie zniechęcał do wyboru tej ścieżki pozyskiwania finansowania.

W praktyce pierwszych emisji bezprospektowych spodziewać się możemy w okolicach kwietnia, gdyż pragmatyka takiego procesu wymaga operowania na możliwie świeżych danych finansowych, najlepiej dotyczących całego roku. Ponadto, dotychczasowa praktyka rynkowa (kiedy spółki raczej skupowały, niż emitowały swoje akcje) nie sprzyjała atrakcyjnym wycenom, mamy zatem kilka miesięcy, aby zmienić sposób komunikacji z inwestorami. Dobrze by było, abyśmy wszyscy możliwie aktywnie uczestniczyli we wdrażaniu tej nowej regulacji, aby pierwsze emisje bezprospektowe były wysokiej jakości, aby nie skompromitować tej nowej formuły finansowania, bo takiego prezentu regulacyjnego nie otrzymamy przynajmniej przez kolejną dekadę.

Analogiczna procedura przewidziana jest też w przypadku dopuszczenia do obrotu papierów wartościowych tożsamych z już notowanymi. Podobnie jak w przypadku oferty publicznej warunkiem jest notowanie minimum od 18 miesięcy na rynku regulowanym. Listing Act przewiduje też przepisy dyscyplinujące krajowe organy nadzoru w zakresie rozpatrywania wniosków prospektowych. W szczególności KE ma wydać akt wykonawczy określający, co nadzorca może weryfikować i jakich informacji żądać poza określonymi w rozporządzeniu prospektowym.

Drugi poważny obszar zmian to kwestie identyfikacji i publikacji informacji poufnej. Wprawdzie zmiany są węższe od pierwotnie planowanych, ale i tak mogą dużo rynkowi pomóc. Najważniejsza kwestia to umożliwienie publikowania informacji dopiero po zakończeniu danego procesu rozciągniętego w czasie i obecnie trwają prace nad listą wydarzeń, jakie taką procedurą byłyby objęte. Ta zmiana w MAR wejdzie w życie dopiero za półtora roku, ale vacatio legis związane jest właśnie z koniecznością wypracowania aktów wykonawczych m.in. obejmujących rodzaje zdarzeń, jakie powinny być raportowane dopiero na odpowiednim poziomie „dojrzałości informacyjnej”.

Weterani rynku pamiętają grafy cenotwórczości Biernackiego, które powstały w odległym 2015 r. Dotyczyły one ważnej dla rynku polskiego analizy, kiedy powstaje informacja poufna w przypadku negocjowania istotnego kontraktu i publikacji rocznych wyników finansowych i walczymy o to, aby przynajmniej te zdarzenia znalazły się na wspomnianej liście. Przedstawiciele poszczególnych rynków unijnych dorzucają też swoje propozycje, które dla innych mogą wydawać się niezrozumiałe, ale mają ścisły związek z konkretnymi negatywnymi zdarzeniami na danym rynku, więc z dużym zainteresowaniem śledzić będziemy, które z tych propozycji okażą się na tyle uniwersalne, że unijny organ nadzoru uzna je za godne umieszczenia w projekcie aktu wykonawczego.

Jak zostało wskazane powyżej, zmiana regulacji unijnych jest procesem wieloletnim, więc trzeba zasiewać odpowiednio wcześnie, aby można było regularnie zbierać plony. Obecnie SEG uczestniczy w procesie finalizowania wspomnianych powyżej prac związanych z aktami wykonawczymi do Listing Act oraz ze standardami raportowania czynników zrównoważonego rozwoju, ale rozpoczęliśmy już nowe projekty dotyczące przeciwdziałania konspiracji legislacyjnej (tj. opracowywania regulacji bez faktycznej możliwości udziału adresatów w procesie konsultacji) i sprawiedliwości regulacyjnej (tj. przewidywania korzyści proporcjonalnych do ponoszonych obciążeń regulacyjnych). Unijny proces legislacyjny nie jest idealny, ale lepszej drogi do zmian nie mamy. Na plus należy podkreślić, że logiczna argumentacja, dane statystyczne, zbudowanie szerokiej grupy interesariuszy – to elementy, które dają szanse na zmiany. Oczywiście to trwa latami, więc tym wcześniej zabieramy się do roboty.

Felietony
Sprzedawać czy nie sprzedawać?
Felietony
Jak naprawić wartość
Felietony
CSRD w praktyce
Felietony
Czytając między liczbami
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Felietony
Podaż wzrasta – deweloperzy budują coraz więcej mieszkań
Felietony
Ostatniemu piastunowi najtrudniej opuścić pokład