Czarny łabędź 2017 roku

Skrajnie niska zmienność z pewnością wywarła już poważny wpływ na rynki finansowe. A poprzez te rynki również na życie wielu ludzi.

Publikacja: 06.10.2017 05:41

Alfred Adamiec zarządzający aktywami, Niezależny DM

Alfred Adamiec zarządzający aktywami, Niezależny DM

Foto: Archiwum

Niejednokrotnie w ostatnich latach uczestnicy rynków finansowych narzekali na nieoczekiwane zdarzenia lub procesy trudne do oszacowania pod kątem związanego z nimi ryzyka inwestycyjnego, a wywierające bardzo poważny wpływ na życie wielu ludzi. Nassim Nicholas Taleb w swojej książce z 2007 r. pt. „Czarny łabędź" wprowadził taką właśnie koncepcję brzemiennego w skutki, a niespodziewanego rozwoju wypadków i nadał im nazwę identyczną z tytułem swojej książki. A tytuł ma oczywiście związek z bardzo rzadko występującym w stanie dzikim – poza Australią – łabędziem o ciemnym upierzeniu. Spotkanie z takim ptakiem można uznać za naprawdę dużą niespodziankę.

Warunkiem koniecznym – według Taleba – do wystąpienia „czarnego łabędzia" była, oprócz elementu niespodzianki i poważnych konsekwencji, wsteczna ocena takiego zjawiska jako przewidywalnego i logicznego następstwa innych wydarzeń i procesów. Takimi klasycznymi „czarnymi łabędziami" okazały się kryzys na rynkach finansowych w 2008 r., jak i Wiosna Ludów w krajach arabskich w 2010 i 2011 r. Z nieco mniej odległych czasów, choćby z ubiegłego roku, można wspomnieć o decyzji Brytyjczyków w sprawie brexitu oraz wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Wszystkie te wydarzenia zasługują na miano „czarnego łabędzia". Czy miały jakiś bardzo poważny wpływ na rynki finansowe? Prezydentura Trumpa – z pewnością tak. Już to odczuliśmy w wycenach wielu aktywów. Brexit? Zapewne również, o czym przekonali się chociażby polscy posiadacze brytyjskich funtów, ponieważ odczuli po referendum spory ubytek w portfelu.

Natomiast w 2017 r. na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że trudno wskazać coś, co mogłoby dla rynków finansowych być „czarnym łabędziem". Jednak głębsza analiza podpowiada istnienie takiego zjawiska. A jest nim niespotykana wcześniej i niespodziewana w swej skali niska zmienność cen wielu aktywów finansowych. Niektórzy wręcz nazywają ten stan brakiem zmienności. To raczej przesada. Tym niemniej nierzadko słyszy się o podejrzanie niskiej zmienności. Tak, jakby był to proces przez kogoś sterowany, albo stanowił ewenement w zachowaniu rynków finansowych.

Czy rzeczywiście ten proces spadku zmienności do tak niskich poziomów zasługuje na miano „czarnego łabędzia". Raczej tak. Przecież jeszcze dwa lata temu, czy nawet kilka miesięcy temu nie spotykało się analiz zapowiadających tak wyraźny jej spadek. Raczej niespokojne politycznie lata 2015 i 2016 sugerowały prędzej wzrost zmienności na rynkach niż jej tak wyraźne obniżenie. Dodatkowo początek zmian polityki pieniężnej w USA w kierunku normalizacji pozwalał oczekiwać mocniejszych wahań kwotowań najróżniejszych instrumentów.

Inny konieczny warunek do nominacji na „czarnego łabędzia" też wydaje się być spełniony. Coraz częściej można znaleźć w analizach obecnej sytuacji twierdzenie o nieuchronnym spadku zmienności w sytuacji dużej nadpodaży pieniądza – w stosunku do potrzeb gospodarki realnej. Zwiększenie sum bilansowych banków centralnych ułatwiło dostęp do tego pieniądza profesjonalnym uczestnikom obrotu. Jeśli jeszcze dodamy do tego szalenie niski w porównaniu z historycznymi poziomami koszt pożyczanego kapitału, to nie będzie dziwił niewysoki próg zysków satysfakcjonujących inwestora. W takiej sytuacji strategia inwestycyjna oparta na bardzo powolnym, ale rozłożonym w długim czasie przyroście kapitału, wydaje się optymalna. A to – poprzez swoiste sprzężenie zwrotne – powoduje dodatkowy spadek zmienności. I jeszcze większe korzyści ze stosowania powyższej strategii.

Ma to wszystko jednak swoją cenę. Przyzwyczajenie do niskiej zmienności bywa najczęściej bardzo zdradliwe. Nagły skok zmienności, nie wspominając o trwalszym wielomiesięcznym procesie jej wzrostu, może spowodować, że zyski ciułane przez nawet kilka kwartałów zostaną zniweczone w ciągu dosłownie kilku czy kilkunastu dni. A to bywa bardzo bolesne dla uczestników rynku, zwłaszcza na rynkach o ograniczonej płynności.

Skrajnie niska zmienność z pewnością wywarła już poważny wpływ na rynki finansowe. A poprzez te rynki również na życie wielu ludzi. Wiele wskazuje na obecne niedoszacowanie ryzyka zmienności w wycenach wielu aktywów. Taki stan tworzy istotne zagrożenie dla portfeli inwestorów. Jednak obecnie rzadko spotyka się opinie analityków o realnej groźbie dynamicznego i długoterminowego wzrostu zmienności. Byłby to więc proces nieoczekiwany. Z pewnością miałby bardzo istotny wpływ na życie wielu ludzi. A czy dałoby się – post factum – uznać poważny wzrost zmienności za uzasadniony i logiczny w świetle wcześniejszych zjawisk? Oczywiście. Czyżby „czarny łabędź" 2018 roku?

Felietony
Nadchodzą emisje bezprospektowe
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Felietony
Indonezja – niewykorzystany potencjał współpracy handlowej
Felietony
TSUE przeciwko równemu traktowaniu
Felietony
Nieoczekiwane skutki wydobycia ropy
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Felietony
Pan Trump et consortes
Felietony
Powyborczy krajobraz na rynkach