Słabe perspektywy dla PGE. Wydzielenie węgla w 2028 roku?

Podtrzymujemy negatywne nastawienie do PGE.Naszym zdaniem obecnie PGE nie ma wiele do zaoferowania inwestorom – pisze w rekomendacji datowanej na 24 września Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Powodem negatywnego nastawienia do spółki wynikają z braku perspektyw dotyczących wydzielenia węgla. Jego zdaniem kluczowe aktywa węglowe PGE mogą być zbyt duże na wczesną likwidację i obecnie nie można ich zastąpić w miksie energetycznym. Samo wydzielenie może nastąpić w 2028 r.

Publikacja: 02.10.2024 10:33

Słabe perspektywy dla PGE. Wydzielenie węgla w 2028 roku?

Foto: Bartłomiej Sawicki

Ostatnie przekazy rządowe sugerują, że plan dekarbonizacji sektora energetycznego będzie przeprowadzany stopniowo na przestrzeni kilku lat, a likwidacja aktywów węglowych będzie ograniczona do wybranych jednostek. 

– Nadal brakuje informacji, czy koszty likwidacji poniosą wyłącznie spółki energetyczne czy rząd będzie partycypował w kosztach, ale stawiamy na to, że rząd może się nie palić do odkupowania aktywów energetycznych. Obawiamy się, że przy takim scenariuszu ewentualne korzyści PGE z rządowego planu dekarbonizacji (jeśli w końcu będzie wdrażany) mogą być ograniczone. Kluczowe aktywa węglowe PGE są zbyt duże na wczesną likwidację. Jeśli nasze przypuszczenia okażą się słuszne, to możliwość poprawy mnożników w związku z dekarbonizacją w przypadku PGE może się okazać mrzonką – pisze wprost analityk w swojej rekomendacji.

Czytaj więcej

PGE i Ørsted wykorzystają polski terminal do budowy morskiej farmy wiatrowej

Zbyt duże aktywa węglowe na wczesną likwidację

W sytuacji, kiedy rząd zdecyduje o stopniowej likwidacji aktywów energetycznych w Polsce, DM BOŚ ma obawy o to, czy jednostki PGE nie będą ostatnie w kolejce do likwidacji; jest to scenariusz, który powoduje, że walory spółki stają się ryzykowną inwestycją. - Uważamy, że kluczowe aktywa węglowe PGE mogą być zbyt duże na wczesną likwidację i na obecną chwilę nie można ich zastąpić w miksie energetycznym. Ponadto wnioskując z ostatnich przekazów rządowych wydaje się mało prawdopodobne, by rząd chciał odkupić te aktywa od PGE – czytamy w rekomendacji. 

Słabe perspektywy wyniku EBITDA

– Przyszłoroczne perspektywy EBITDA spółki naszym zdaniem nie wyglądają różowo – prognozuje analityk. Nawet jeśli założymy niższe koszty emisji CO2 i niższe ceny węgla w 2025 r., i uwzględnimy wyższą EBITDA z regulacyjnych usług bilansujących, a nowe bloki parowo-gazowe w Gryfinie będą mieć pozytywny udział w wynikach spółki, analityk oczekuje, że straty EBITDA w segmencie generacji (energetyka węglowa i gazowa) mogą się podwoić i wynieść w 2025 r., -0,8 mld zł (wobec -0,4 mld zł oczekiwanych w 2024).

Analityk zakłada spadek cen energii o ok. -10 proc. rok do roku. –Należy także wspomnieć, że możliwy efekt palenia gotówki w segmencie generacji w 2025 r. może się okazać większy niż strata EBITDA ze względu na stosunkowo wysokie wydatki inwestycyjne na utrzymanie i wydobycie, a najgorsze, że trudno powiedzieć, czy w 2026 r., jest jakakolwiek szansa na poprawę – podkreśla analityk.

Czytaj więcej

PGE: pomysły na węglowe aktywa pod koniec roku

Pożegnanie z węglem za cztery lata?

W przypadku inwestycji w PGE DM BOŚ podkreśla, że strukturalny problem polega na tym, że nie ma tutaj prostych rozwiązań dla dekarbonizacji (odmiennie niż w przypadku Tauronu).  –Mamy obawy, że PGE może dostać zielone światło na sprzedaż lub likwidację części swoich aktywów energetycznych nie wcześniej niż po 2028 r., kiedy ruszą duże morskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku. Nawet w optymistycznym wariancie nie oczekujemy drastycznego zmniejszenia ekspozycji spółki na energetykę węglową. Jeśli nasze przypuszczenia okażą się słuszne, to możliwość poprawy mnożników w związku z dekarbonizacją może się okazać iluzją w przypadku PGE czytamy w rekomendacji.

Energetyka
Tauron wyróżniony na tle rynku. Pozytywne perspektywy analityka, a spółka zapowiada strategię
Energetyka
EC Będzin zapowiada aktualizację strategii na początku przyszłego roku
Energetyka
Enea pozbędzie się węgla za cztery lata? Jest prognoza analityka
Energetyka
Prezes URE: producenci energii chcą, aby rynek mocy pozostał na stałe
Energetyka
Polenergia i Equinor dopinają morskie kontrakty dla wiatraków na Bałtyku
Energetyka
Columbus odrabia straty. Zysku jeszcze nie widać