Taką informację przekazał w piątek 28 października premier Mateusz Morawiecki. – „Silny sojusz polsko - amerykański daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Kamalą Harris oraz sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse. Dziękuję ambasadorowi Markowi Brzezinskiemu za współpracę. Uchwała Rady Ministrów w środę” – przekazał szef rządu.
Czytaj więcej
Decyzja rządu o wyborze USA jako partnera przy budowie atomu zapadnie za tydzień na pierwszym w listopadzie posiedzeniu rządu. Jednocześnie zawierany jest alians z Seulem.
Informację o wyborze Amerykanów potwierdził także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. ” – Fantastyczne wieści od Premiera Morawieckiego: w wyniku jego współpracy z wiceprezydent Harris, Polska wybrała amerykański rząd oraz firmę Westinghouse na swojego partnera w energetyce jądrowej. Formalnie proces zakończy się w przyszłym tygodniu” – przekazał Brzezinski.
Elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu w Lubiatowie – Kopalinie. Jej budowa rozpocznie się w 2026 r. zaś jej zakończenie planowane jest na 2033 r.
Koszty elektrowni jądrowej
Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) z 2020 r., w kraju mają powstać elektrownie atomowe o mocy od 6 do 9 gigawatów. Oferta amerykańska za 6 reaktorów o mocy 6,7 GW jest szacunkowo warta ok. 31,3 mld dol.