Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski powiedział, że to porozumienie przybliża Polskę do realizacji strategicznego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego. - To nie tylko projekt ważny pod względem strategicznej niezależności Polski, współpracy z USA, ale także pod kątem nowych miejsc pracy - powiedział Brzezinski. Amerykańska propozycja przewiduje budowę 6 reaktorów w dwóch lokalizacjach.

- Zaangażowanie polskich firm i przemysłu w tworzenie sektora jądrowego w kraju jest dla nas kluczowe. Polscy dostawcy znani są z dużego doświadczenia w zakresie energetyki konwencjonalnej i posiadają odpowiednie kompetencje, potencjał i know-how, aby sprostać wymaganiom i stać się ważną częścią łańcucha dostaw dla polskiego projektu atomowego. Wielu z nich ma również doświadczenie w pracy nad projektami jądrowymi w całej Europie, co chcemy jak najlepiej wykorzystać. Te porozumienia otwierają możliwości współpracy nie tylko przy polskim projekcie, ale także potencjalnie w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse w Polsce.

- Podpisanie umów pomiędzy Westinghouse a polskimi dostawcami jest kolejnym kluczowym krokiem w strategicznym partnerstwie amerykańsko-polskim w zakresie energii jądrowej. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat projekt ten stworzy tysiące miejsc pracy w Polsce i pomoże zdobyć doświadczenie, które może być wykorzystane do realizacji podobnych projektów na całym świecie - powiedział Mark Brzezinski.

Westinghouse podpisał porozumienia o długoterminowej współpracy w Polsce i regionie z następującymi firmami Kersten, Famur Famak, Mostostal Puławy, Sefako, Grupa Powen-Wafapomp, Monta Materials Handling, , GL Steel, Bureau Veritas Polska, Prochem, ZRE Katowice, Energoprojekt Katowice APS Energia, TÜV NORD Polska, Izotechnik, Grafton Recruitment, Bireta Professional Translations, Mostostal Kraków, Eaton Electric, Energomontaż Północ - Bełchatów.

Na początku września strona amerykańska przedłożyła polskiemu rządowi propozycję dotyczącą budowy elektrowni jądrowej. Polski rząd ma czas do października, aby ocenić czy przedłożona oferta może być przedmiotem dalszych rozmów. Nie oznacza to jednak - jak precyzowali oficjele - wyboru w październiku oferty. Ta ma nastąpić jesienią lub pod koniec roku. Poza USA na stole są także propozycje z Korei Południowej i Francji.