Dostawcy biją rekordy przyłączeń OZE

W krajowej sieci pojawia się coraz więcej mikroinstalacji, a to pociąga za sobą konieczność inwestycji.

Publikacja: 28.08.2020 05:13

Dostawcy biją rekordy przyłączeń OZE

Foto: Adobestock

Rosnące zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii przekłada się na rekordową liczbę przyłączeń zielonych instalacji do krajowej sieci elektroenergetycznej. O potężnych wzrostach informują najwięksi dystrybutorzy energii. Pomimo pandemii będą inwestować w rozwój sieci.

Mocne przyspieszenie

W I półroczu PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci blisko 41 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy prawie 273 MW. Tym samym spółka pobiła rekord z II półrocza 2019 r., kiedy przyłączyła do sieci 17 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy niemal 106 MW. W tym samym czasie w należącej do PGE sieci pojawiło się 131 większych źródeł OZE o mocy ponad 50 kW, które nie zaliczają się do mikroinstalacji. Były to: 119 elektrowni fotowoltaicznych (o łącznej mocy 92 MW), pięć elektrowni wiatrowych (12,6 MW), sześć biogazowni (4,7 MW) oraz jedna elektrownia wodna o mocy 80 kW.

Wyjątkowy wynik miał też Tauron Dystrybucja, który w pierwszych sześciu miesiącach roku przyłączył do swojej sieci 34,6 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 235 MW. Tylko jedna z nich została wykonana w technologii innej niż fotowoltaiczna, a była to biogazownia rolnicza.

– W I półroczu 2020 r. przyłączyliśmy więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 r. To świadczy o skali rewolucji energetycznej, którą przeprowadzają Polacy na dachach swoich domów – podkreślił Wojciech Ignacok, prezes Tauronu. – Widzimy, że nawet pandemia nie spowolniła tempa rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Szacujemy, że do końca roku przyłączymy około 70 tys. mikroinstalacji – dodaje Ignacok.

Aby zobaczyć tempo następujących zmian w polskiej energetyce, wystarczy spojrzeć na liczby. W 2017 r. Tauron Dystrybucja przyłączył ponad 4 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 25 MW. Dla roku 2018 było to niecałe 8 tys. o łącznej mocy 50 MW. Rok 2019 przyniósł już ponad 30 tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy 206 MW. Poziom całego roku 2019 został przekroczony już w I półroczu 2020 r.

Dynamiczne wzrosty notuje też Energa Operator, nie tylko w obszarze mikroinstalacji, lecz także większych zielonych elektrowni. W I półroczu spółka przyłączyła do sieci ponad 80 dużych instalacji o łącznej mocy 111 MW. To tyle, ile w całym 2019 r. i ponad dwa razy więcej niż w roku 2018. Wśród nowych elektrowni znalazły się 73 instalacje fotowoltaiczne i pięć farm wiatrowych. W tym samym czasie w sieci Energi przybyło także niemal 20 tys. nowych mikroinstalacji o łącznej mocy 140 MW. To głównie przydomowe urządzenia fotowoltaiczne na dachach domów jednorodzinnych czy w ogrodach. Obecnie w sieci tej spółki prąd wytwarza ponad 50 tys. tego typu źródeł. To ponad trzy razy więcej niż w tym samym okresie rok temu.

Konieczne inwestycje

Tak dynamiczny wzrost energetyki rozproszonej to dla dystrybutorów energii spore wyzwanie. – Inwestycje są tutaj ważnym elementem, bo takie mikroinstalacje powodują zmianę charakterystyki pracy sieci. Spodziewamy się istotnych wydatków, czyli wyższych inwestycji w dystrybucji na ten cel i na modernizację sieci – stwierdził Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu. Koncern ten planuje uruchomienie specjalnych programów inwestycyjnych, mających na celu zwiększenie potencjału przyłączania kolejnych OZE oraz elastyczności sieci.

W I półroczu na inwestycje w dystrybucji Tauron przeznaczył 908 mln zł. Energa w tym samym czasie wydała na ten cel 579 mln zł.

Enea od początku sierpnia wraz z innymi uczestnikami międzynarodowego konsorcjum firm analizuje sieci energetyczne pod kątem przyłączania OZE. – Chcemy mieć jak największą wiedzę na temat pracy sieci oraz możliwości optymalizacji pewnych procesów – podkreśla Wojciech Drożdż, wiceprezes Enei Operator. Projekt, którego łączna wartość wynosi 3 mln euro, jest finansowany z funduszy unijnych.

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu