Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.09.2019 12:00 Publikacja: 10.09.2019 12:00
7 zdjęć
ZobaczNa przestrzeni ostatnich kilkunastu lat średnie stopy dywidendy na GPW znajdowały się w przedziale 1,3–3,9 proc. Analiza powyższego wykresu pokazuje, że zyski z dywidend prezentują się szczególnie atrakcyjnie w czasie przeceny na giełdzie (przy spadających wycenach stopa dywidendy rośnie) – tak było np. w okresie bessy w latach 2008–2009, kiedy to akcjonariusze mogli liczyć średnio na ponad 3-proc. stopę. W ostatnich latach wskaźnik ten oscyluje w okolicach 2–2,5 proc. i jest zbliżony do poziomu, obserwowanego na dojrzałych rynkach kapitałowych. Oczywiście możemy znaleźć na GPW spółki oferujące nawet kilkunastoprocentowe stopy, ale są na tyle nieliczne, że nie podbijają zbytnio średniej. W tym roku ubiegłorocznym zyskiem z akcjonariuszami podzieli się w sumie około 40 proc. krajowych firm.
Foto: GG Parkiet
Najgorętszy sezon dywidendowy w 2019 r. już za nami. Zdecydowana większość firm wypłaciła dywidendę w okresie od czerwca do końca sierpnia. To jednak nie znaczy, że inwestorzy nie mogą już dostać od przedsiębiorstw zastrzyku gotówki. Z naszych szacunków wynika, że w tym roku jeszcze prawie 30 spółek wypłaci dywidendę. Zaoferują średnio całkiem wysoką ponad 4-proc. stopę dywidendy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Akcjonariusze spółki będącej dostawcą zaawansowanych urządzeń medycznych przegłosowali wypłatę rekordowej dywidendy.
Orlen, AmRest, Novita, Sopharma, Text czy Delko – te spółki warto mieć teraz na uwadze.
Ponad 4,8 mld zł popłynie jutro do akcjonariuszy paliwowego koncernu. Dywidenda jest spora, ale i tak nie uratuje tegorocznej stopy zwrotu z akcji. Są o prawie 30 proc. tańsze niż na początku roku. Kurs zacznie odbijać?
Przy rekordowych zyskach w 2024 r. akcjonariusze banków mogą liczyć na wypłaty liczone łącznie w dziesiątkach miliardów złotych. W przeliczeniu na akcję największe mogą być dywidendy Santander BP czy ING BSK – prognozują analitycy.
Wzrost kredytów niepracujących do ponad 5 proc. w III kwartale ogranicza potencjał banku do wypłaty dywidendy za 2024 r. Ale może to być tylko przejściowe pogorszenie.
Dzień po odrzuceniu wniosku o koncesyjnego na rozpoznanie złóż węgla koksującego Dębieńsko przez zagranicznego inwestora, Jastrzębska Spółka Węglowa deklaruje „niezwłocznie” złoży wniosek koncesyjny na to złoże. Ma to być kwestia najbliższych dni.
Walka o koncesje na poszukiwanie złoża węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali, powoli dobiega końca. Firma Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim, która starała się o koncesję Dębieńsko dostała odmowną decyzję. To potencjalnie otwiera drogę do złożenia własnego wniosku przez JSW.
Źródła rosnącej wartości akcji JSW trzeba szukać w nadziei na pokój w Ukrainie i zapowiedziach konieczności zwiększenia wydatków na obronność.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Inwestorzy wciąż grają pod zakończenie wojny na Ukrainie. Dzięki temu polska giełda bryluje na europejskiej mapie
Papierniczo-celulozowa grupa ma za sobą trudny rok, w którym zanotowała spadek przychodów i znaczące pogorszenie wyników. To oznacza niższą niż rok wcześniej dywidendę.
Wyniki amerykańskich korporacji za ostatni kwartał 2024 roku oceniane są jako solidne, ale inwestorów niepokoją prognozy, które bardziej wpływają na kursy akcji niż realne osiągnięcia firm.
Jeśli początek roku ma definiować tegoroczne dokonania rynków finansowych, to szykuje się spora niespodzianka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas