TTMS i pięć głównych czynników ryzyka

W poniedziałek ruszyły zapisy na akcje Transition Technologies (TTMS) w transzy dla inwestorów detalicznych i potrwają do piątku 25 października. Co warto wiedzieć o spółce?

Publikacja: 23.10.2024 06:00

Sebastian Sokołowski, prezes Transition Technologies MS.

Sebastian Sokołowski, prezes Transition Technologies MS.

Foto: Fot. mpr

Inwestorzy rozważający zakup akcji TTMS oferowanych w IPO powinni mieć też na uwadze czynniki ryzyka.

TTMS stawia na gigantów

W podsumowaniu prospektu wyszczególniono pięć kluczowych czynników ryzyka. Pierwszy dotyczy zbyt dużej zależności grupy od jednego klienta, farmaceutycznego giganta Roche, który miał bardzo wysoki udział w przychodach TTMS. Według wyjaśnień prezesa TTMS Sebastiana Sokołowskiego znaczenie tego klienta w przychodach firmy z roku na rok spada. – Udział Grupy Roche systematycznie maleje w naszych przychodach. Jeszcze kilka lat temu było to 60 proc., by na koniec 2023 roku spaść do 46 proc. Pierwsza połowa tego roku pokazuje dalszy spadek tego udziału. Nastąpiło to mimo wzrostu sprzedaży na przestrzeni ostatnich trzech lat dla tego klienta z około 60 mln zł do 100 mln zł, co pokazuje, że sprzedaż do innych podmiotów rosła jeszcze szybciej – tłumaczy.

W prospekcie zwrócono także uwagę na istotne znacznie w przychodach grupy dużych kontraktów realizowanych na podstawie długoterminowych umów ramowych. Udział takich klientów jak ABB, Schneider Electric, NCS Pearson w przychodach grupy wyniósł łącznie 18,5 proc. w 2023 r. oraz 22,8 proc. w I półroczu 2024 r. Jak zauważono, w prospekcie każde znaczące ograniczenie lub zakończenie dotychczasowej współpracy z grupą przez istotnych klientów mogłoby prowadzić do obniżenia oczekiwanych poziomów przychodów i wyników.

Czytaj więcej

Chcesz kupić akcje TTMS? Oto najważniejsze informacje

Co kryje prospekt?

Kolejny czynnik ryzyka dotyczy zasobów ludzkich. Kluczem do sukcesu w branży IT jest dostęp wykwalifikowanych pracowników. Spółka podkreśla, że dla jej działalności istotne znaczenie mają kompetencje oraz know-how osób stanowiących zespół pracujący nad realizacją poszczególnych projektów. Stąd odejście wykwalifikowanych pracowników mogłoby mieć negatywny wpływ na jakość świadczonych usług. Jednocześnie z uwagi na występujący na rynku pracy deficyt wykwalifikowanych informatyków i programistów spółka może nie być w stanie pozyskać wystarczającej liczby nowych pracowników.

Kolejna grupa czynników ryzyka związana jest z otoczeniem konkurencyjnym TTMS, które może wpływać na rynek oferowanych przez spółkę usług informatycznych poprzez m.in. świadczenie usług po niższych cenach, pojawienie się nowej konkurencji czy niedostosowanie się spółki do zmieniających się trendów i oczekiwań klientów. Ponadto koniunktura na rynku IT w pewnym stopniu zależna jest od czynników zewnętrznych, na które grupa nie ma wpływu. Zarząd TTMS zauważa, że mimo negatywnych czynników występujących w 2023 r., wyniki spółki były lepsze niż porównywalnych firm IT działających w analogicznym segmencie, co świadczy o dużej odporności spółki i jej modelu biznesowego na zmiany koniunktury.

Ryzykowna może też być strategia rozwoju grupy, która w dużej mierze opiera się o akwizycje. W ich przypadku trzeba się liczyć z tym, że mogą nie przynieść oczekiwanych korzyści, a koszty z nimi związane mogą zostać niedoszacowane. Warto jednak wziąć pod uwagę, że spółka ma już za sobą pewne doświadczenia w przejmowaniu innych podmiotów. Na początku tego roku przejęła szwajcarską spółkę Pixel Plus, a w 2021 r. kupiła duńską firmę ConCor (obecnie TTMS Nordic), które weszły w skład grupy. – W Danii i Szwajcarii już z sukcesem dokonaliśmy dwóch pierwszych transakcji. Jak pokazały te doświadczenia, nasza siła to dobre dopasowanie spółek włączanych do grupy, co pozwala w szybkim tempie, wyraźnie i obopólnie poprawiać wyniki – podkreśla szef TTMS.

Debiuty
IPO Diagnostyki i kluczowe czynniki ryzyka
Debiuty
IPO Diagnostyki: nadzieje i promocje
Debiuty
Inwestorzy rzucili się na Diagnostykę. Księga popytu pokryta w całości
Debiuty
Diagnostyka idzie na giełdę. Znamy szczegóły IPO
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Debiuty
KNF zatwierdziła prospekt Diagnostyki. Szykuje się duże i ciekawe IPO
Debiuty
Kamil Wardzyński, PwC: IPO Diagnostyki pokaże siłę rynku