Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie ukończona sztandarowa inwestycja grupy kapitałowej Azoty, dotycząca budowy nowego zakładu w Policach, mimo że pierwotny termin jej realizacji już dawno został przekroczony. Gdy przedsięwzięcie ruszało, rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji planowano na I kwartał 2023 r. Potem ten termin był wielokrotnie przesuwany. Dziś Azoty jedynie zauważają, że 31 lipca Grupa Azoty Polyolefins (firma odpowiedzialna za projekt) podpisała z generalnym wykonawcą dwustronne protokoły warunkowego odbioru tymczasowego dla podprojektu instalacji polipropylenu i podprojektu terminala przeładunkowo-magazynowego. Celem tej procedury było jak najszybsze przeprowadzenie działań związanych z przekazaniem nowego zakładu do pełnej komercyjnej eksploatacji. Kiedy może to nastąpić, koncern nie podaje.
Sprzedaż będzie realizowana w oparciu o długoterminowe kontrakty
Azoty przekonują, że Polimery Police pracują coraz efektywniej. – Produkcja propylenu oraz polipropylenu i zwiększanie mocy produkcyjnych są realizowane zgodnie z harmonogramem projektu. W maju Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała 100-tysięczną tonę polipropylenu – przypomina Monika Darnobyt, rzeczniczka prasowa Azotów. Informuje też, że obecna produkcja jest realizowana na poziomie 700–800 ton polipropylenu dziennie. Wziąwszy pod uwagę planowane zdolności wytwórcze (437 tys. ton rocznie, co daje niespełna 1,2 tys. dziennie), można szacować, że dziś nowe instalacje osiągnęły 58–67 proc. swojej docelowej mocy.
Czytaj więcej
Nietrafione inwestycje, przeinwestowanie i kryzys energetyczny – to w skrócie powody, dla których polski czempion chemiczny będzie musiał wyzbyć się części swojego majątku. Aby przetrwać, Grupa Azoty musi pozbyć się części majątku o wartości kilku miliardów złotych.
Wzrost produkcji oznacza intensyfikację działań związanych z logistyką, pakowaniem i dystrybucją polipropylenu. Azoty oferują go na rynku pod marką Gryfilen. Obecnie sprzedaż jest realizowana na bieżąco w oparciu o umowy z dystrybutorami oraz w trybie sprzedaży bezpośredniej. – Od początku przyszłego roku Grupa Azoty Polyolefins planuje realizować sprzedaż w oparciu o długoterminowe kontrakty, a nie jak ma to miejsce obecnie na podstawie transakcji spot. Chcemy budować silną pozycję Grupy Azoty Polyolefins na europejskim rynku polipropylenu – przekonuje Darnobyt.