Murapol po konferencji: stabilna sprzedaż, sowite marże

Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.

Publikacja: 20.11.2024 12:09

Murapol po konferencji: stabilna sprzedaż, sowite marże

Foto: materiały prasowe

Budujący w kilkunastu miastach deweloper spodziewa się przekazania 2,9 tys. lokali w całym 2024 r. i sprzedaży rzędu 3 tys. To główne przesłanie konferencji wynikowej Murapolu. Sprawozdanie finansowe po III kwartale omówiliśmy w porannym tekście.

Czytaj więcej

Murapol z bardzo agresywną promocją na koniec roku

Celem trójka z przodu

- Sytuacja rynkowa jest wymagająca, popyt na mieszkania jest schłodzony przez wysokie stopy procentowe i najdroższe w UE kredyty. Spodziewam się poprawy wraz z ruchem na stopach. Fundamentalnie perspektywy dla rynku mieszkaniowego są dobre ze względu na strukturalny deficyt lokali, wzrost płacy realnej, rosnącą siłę nabywczą konsumentów, niskie bezrobocie. Liczymy na spodziewane przez analityków obniżki stóp procentowych w perspektywie pewnie kolejnego roku – powiedziała wiceprezeska Iwona Sroka.

Na program wsparcia nabywców mieszkań firma patrzyłaby „z sympatią”, ale podkreślono, że sprzedaż nie jest od tego uzależniona. W ostatnich latach niezależnie od koniunktury sprzedaż Murapolu szła jak po sznurku (średnio 2,8 tys. rocznie). Zanosi się, że i 2024 r. pozostanie w trendzie, choć podczas IPO w 2023 r. liczono na skokowy wzrost.

We wrześniu br. deweloper obniżył całoroczny cel sprzedaży z 3,7 tys. do 3,2 tys.

Murapol celuje w sprzedaż 300 lokali miesięcznie, choć październik wypadł nieco gorzej. Prezes Nikodem Iskra zaznaczył, że w całym roku trend cen ofertowych jest rosnący, a końcówka roku to dla całej branży okres intensyfikowania akcji promocyjnych. Sam Murapol uruchomił program obniżek cen do nawet 20 proc. na całą ofertę do połowy grudnia. Prezes powiedział, że celem jest poprawa wyniku rok do roku (w 2023 r. znalazł nabywców na 2,88 tys. lokali), realnie mowa o 3 tys.

W ciągu trzech kwartałów br. Murapol sprzedał na spadkowym rynku 2084 mieszkania, o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej, w tym w samym III kwartale 692 umowy, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej i 1,3 proc. więcej niż w II kwartale. Na koniec września aktywnych było 150 umów rezerwacyjnych.

Na koniec września w ofercie Murapol miał 4,7 tys. lokali, znacznie więcej względem poprzednich lat. Menedżerowie podkreślili, ze oferta jest adekwatna do tempa sprzedaży, a nowe projekty wprowadzane są rozsądnie i precyzyjnie.

Stabilna sprzedaży niezależnie od koniunktury to, według Murapolu, odpowiedni produkt kierowany do odpowiedniej grupy. Gros oferty to lokale kompaktowe, dostępne, bo kosztujące poniżej 0,5 mln zł. Około 30 proc. oferty to lokale poza największymi aglomeracjami – w czasie słabszej koniunktury Murapol ma naturalną przewagę nad lokalnymi deweloperami z ograniczonym zapleczem finansowym. W ciągu trzech kwartałów 49 proc. nabywców dewelopera posiłkowało się kredytem.

Czytaj więcej

Dołek za nami. W IV kwartale sprzedaż mieszkań wzrośnie

Utrzymana duże pierwsze marże

W ciągu trzech kwartałów br. Murapol wydał klucze do 1720 lokali, o 23 proc. mniej niż rok wcześniej, spółka podtrzymuje cel przekazań na cały rok rzędu 2,9 tys., czyli w samym IV kwartale wyda 1,18 tys. lokali. 

Murapol sprzedaje mieszkania relatywnie tanie, ale realizuje na tym bardzo dobrą marżę. W prezentacji ujawniono, że pierwsza marża (koszty gruntów i budowy / przychody ze sprzedaży) w ciągu trzech kwartałów br. wyniosła 40,3 proc.  wobec 44,3 proc. rok wcześniej. Rentowność segmentu PRS (budowa lokali dla platformy Life Spot) wyniosła 18 proc. wobec prawie 14 proc. rok wcześniej.

Budownictwo
Rozchwiany rynek mieszkań szuka stabilizacji
Budownictwo
Obligacyjne okienko otwarte dla emitentów oraz inwestorów
Budownictwo
Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom: Publiczna oferta obligacji w styczniu
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy czeka na obniżki stóp. To okazja?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Budownictwo
Huśtawka nastrojów na pierwotnym rynku mieszkaniowym
Budownictwo
BM mBanku poleca akcje czterech deweloperów mieszkaniowych