Murapol musi mocno zwiększyć sprzedaż w IV kwartale, by uzyskać obniżony cel roczny

W ostatnim kwartale tego roku spółka musi sprzedać ponad 1 tys. lokali. Zarząd przekonuje, że to realne. Po ogłoszeniu wyników po dziewięciu miesiącach kurs akcji zareagował wzrostem.

Publikacja: 09.10.2024 06:00

Murapol Rivo – osiedle spółki Murapol w Bydgoszczy

Murapol Rivo – osiedle spółki Murapol w Bydgoszczy

Foto: Mat.prasowe

Murapol, deweloper o największym zasięgu geograficznym w Polsce – buduje w kilkunastu miastach – w III kwartale br. sprzedał umowami deweloperskimi i przedwstępnymi 692 lokale, o niecałe 6 proc. mniej niż rok wcześniej. W ciągu dziewięciu miesięcy znalazł nabywców na 2084 mieszkania, o 0,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec września aktywnych było 150 umów rezerwacyjnych, a w ofercie było 4,7 tys. lokali. W skali dziewięciu miesięcy br. 50,6 proc. zakupów odbyło się z wykorzystaniem kredytu wobec 60,7 proc. rok wcześniej. W samym III kwartale br. 46,5 proc. wobec prawie 72 proc. rok wcześniej.

W ostatnich latach bez względu na koniunkturę Murapol notował sprzedaż rzędu 2,8–2,9 tys. mieszkań rocznie, ale podczas IPO w grudniu ub.r. wyznaczył cel na 2024 r. na 3,7–3,8 tys. We wrześniu br., przy okazji publikacji wyników finansowych za I półrocze, poprzeczka została obniżona do 3,2 tys. To oznacza, że w IV kwartale spółka musi podpisać 1,1 tys. umów. Ostatni mocny wynik to 840 lokali sprzedanych w IV kwartale 2023 r., kiedy działał „Bezpieczny kredyt”.

Czytaj więcej

Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań po III kwartale 2024 r.

– W samym III kwartale podpisaliśmy 692 umowy deweloperskie i przedwstępne, a dodatkowo mieliśmy, mimo braku jakiegokolwiek programu wspierającego klientów kredytowych, 150 opłaconych umów rezerwacyjnych wobec 83 rok wcześniej – mówi „Parkietowi” prezes Murapolu Nikodem Iskra. – Zauważamy ożywienie wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania, co wpisuje się w trend, że IV kwartał zawsze charakteryzuje się najwyższymi wynikami sprzedaży w ciągu roku. Ponadto szeroka, dobrze zdywersyfikowana oferta znacznie ułatwia działania sprzedażowe. Warto podkreślić, że w IV kwartał 2023 r. wchodziliśmy z ofertą na poziomie 3,2 tys. lokali, a teraz to 4,7 tys. Tylko we wrześniu wprowadziliśmy do oferty nowe inwestycje, umacniając pozycję w Krakowie i Gdańsku oraz powracając do Gdyni. W IV kwartale planujemy wrócić z zupełnie nowymi inwestycjami na dwa bardzo chłonne rynki – do Warszawy i Katowic – dodaje. Prezes Iskra dodaje, że spółka liczy na klientów zainteresowanych lokalami z projektów z bliskim terminem oddania.

– Istotna część inwestycji wchodzi do bardziej zaawansowanej fazy realizacji (z robót ziemnych do wznoszenia ścian), co zwiększa ich atrakcyjność dla nabywców. Mamy też pulę lokali, które zgodnie z harmonogramami realizacji mają termin zakończenia prac do końca roku, co jest ważnym kryterium w wyborze mieszkań przez klientów – przekonuje Iskra. Rynek najwyraźniej pozytywnie ocenia perspektywę dowiezienia przez firmę wyniku: we wtorek kurs rósł o prawie 4 proc., do 36,9 zł.

Tymczasem według BIK we wrześniu złożono 28,5 tys. wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego, czyli relatywnie stabilnie względem poprzednich miesięcy tego roku. Średnia wartość wnioskowanego kredytu ustanowiła za to nowy rekord, sięgając prawie 445 tys. zł.

Budownictwo
Deweloperski projekt na 25 lat i rynek obligacji. Plany Grupy OKAM
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań po III kwartale 2024 r.
Budownictwo
Deweloperzy obronili marże mimo trudniejszych warunków
Budownictwo
PA Nova stawia na handel i magazyny
Budownictwo
Sprzedaż lokali w dół
Budownictwo
Inwestorzy Ghelamco czekają na nowy cykl